kapat ikonu

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Reuters'a cevap!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Albayrak'ın açıkladığı 'İVME Finansman Paketi’ne yönelik kasıtlı haber yapan Reuters'a cevap verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bakan Berat Albayrak’ın açıkladığı, İVME Finansman Paketi’ne yönelik Reuters tarafından yapılan haberlerin kasıtlı olarak karalama amacı taşıdığı belirtildi.

“Kasıtlı olarak karalama amacını taşımaktadır”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, dün üç kamu bankası tarafından hazırlanan ve ihracat odaklı stratejik sektörlere finansman sağlamayı amaçlayan İVME Finansman Paketi’nin tanıtım toplantısının Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla gerçekleştirildiği hatırlatılarak, "Haber ajansı Reuters tarafından yayınlanan 'Turkey to boost importers with another $4.9 billion package: Albayrak' başlıklı haber, kamu bankaları tarafından sunulan İVME Finansman Paketi’ni kasıtlı olarak karalama amacını taşımaktadır” ifadesi kullanıldı.

“Tarafsız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir”

Söz konusu haber ile Türkiye’nin ihracat potansiyeline ve yerli üretime çok önemli destek sağlayacak olan paketin ithalatı artıracağı yönünde olumsuz kanaat oluşturmaya çalışıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"İlgili haber ajansı, bir süredir Türkiye ekonomisini doğrudan hedef alan haberlerle aleyhte algı oluşturma çabası içerisinde bulunmaktadır. Her fırsatta Türkiye ekonomisinin imajını zedeleme ve güveni sarsma gibi amaçlarla kasıtlı bir ajanda yürüten ilgili haber ajansının tutumu, tarafsız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir. Türkiye’nin ekonomisini doğrudan hedef alan bu anlayışa karşı gerekli tüm hukuki haklar saklı tutulacaktır."

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol