kapat ikonu

Hazine arazileri için son fırsat!

Bakan Pakdemirli, Hazine arazilerinin çiftçilere kiralanması projesinde başvurusu süresinin 19 Kasım'da sona ereceğini anımsattı.

  • Emlak
  • 17 Kasım 2018 10:14
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Hazine arazilerinin çiftçilere kiralanması projesi kapsamında 19 Kasım olan son başvuru süresinin yaklaştığını hatırlatarak, bu fırsatı kaçırmamalarını istedi.
 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı yazılı açıklamasında, Tarım ve Orman ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının iş birliği ile yürütülen Hazine arazilerinin çiftçilere kiraya verilmesine ilişkin uygulama hakkında yaptığı değerlendirmesinde yaklaşık 3 milyar 400 milyon tarım arazisinin 10 yıla kadar kiralanabileceğini vurguladı. Proje süresince çiftçilerin 600 milyon Türk lirasından daha fazla gelir elde edeceği hesaplanırken, bu kapsamda da izinsiz kullanılan tarım arazilerinin kayıt altına alınması hedefleniyor. Öte yandan ‘’Çiftçi Kayıt Sistemi’’ne kaydı olmayan çiftçilerin bu sisteme girişi sağlanılacakken, bu kişilerin de tarımsal destek, düşük faizli kredi ve tarım sigortaları gibi olanaklardan faydalanmasına olanak tanınmış olacak.
 
3 MİLYAR 400 MİLYON METREKARE TARIM ARAZİSİ 10 YILLIĞINA KİRALANACAK
 
Bakan Pakdemirli, tarım sektörü ve çiftçiler için bu projenin büyük önem taşıdığına işaret ederek, yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin 10 yıla kadar kiralanabileceğini kaydetti.
 
ÇİFTÇİLER 600 MİLYON TÜRK LİRASI GELİR SAĞLAYACAK
 
Söz konusu arazilerin kiralanmasıyla 10 yıllık süre içerisinde çiftçilere ilave olarak 600 milyon Türk lirasından daha fazla gelir sağlanacağına dikkati çeken Pakdemirli, projenin sonunda Hazineye ait olan ancak izinsiz ve sözleşmesiz kullanılan tarım arazilerinin de bu vesileyle kayıt altına alınacağını ve kira bedeli ödenerek ekilip biçilebileceğini bildirdi.
 
ÇİFTÇİLER TARIMSAL DESTEK VE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERDEN YARARLANACAK
 
Bakan Pakdemirli, kiralama işlemleriyle beraber ‘’Çiftçi Kayıt Sistemi’’nde bulunmayan çiftçilerin de kaydedilmiş olacağını ifade ederek, böylece bu çiftçilerin tarımsal destek, düşük faizli kredi ve tarım sigortaları gibi olanaklardan da bu sayede faydalanabileceğini anlattı.
 
BAKANDAN ÇİFTÇİLERE: BU TARİHÎ FIRSATI KAÇIRMAYIN
 
Proje için başvurusu süresinin 19 Kasım'da sona ereceği uyarısında bulunan Pakdemirli, çiftçilerin Hazine arazilerini neredeyse bedavaya kiralayabileceğini dile getirerek, onları bu tarihî fırsatı kaçırmamaları için başvuru yapmaya davet etti. Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile eylül ayında projeyi tanıtarak start verildiğini anımsatarak, projenin 19 Kasım itibarıyla sona ereceğini belirtti. Pakdemirli, şu ana kadar 90 bin civarında çiftçinin Hazineye ait tarım arazisini kiralamak için başvuru yaptığı bilgisini paylaşarak, bu tarihî fırsattan daha çok çiftçinin yararlanmasını istedi.
 
Bakan, sözlerini noktalarken, proje sonunda kiralanacak arazilerin toplam tarım arazilerinin yüzde 5'ine karşılık geldiğini söyledi
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol