kapat ikonu

Hayvanlar İçin Yerli Takip Sistemi Geliyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının verdiği destekler sonrasında hayvancılık sisteminde hayvanların çiple teknik olarak izlenmesine karar verildi.

Bir süredir hayvancılık sektörünün korunması, teknolojik açıdan geliştirilmesi için yeni çalışmaların yapılmasına karar verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen destekler çerçevesinde Bilişim Vadisi içerisinde çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Çalışmaya verilen isim ise 'İnternetin inekleri' olarak belirlendi. Hayvancılık sektöründe kaçak bir şekilde işlemlerin yapıldığı, kayıt dışı verilerin her geçen gün biraz daha arttığı öğrenilmişti. Aynı zamanda hayvanların sağlık durumlarının ve kaybolmaya karşı alınacak önlemlerin geliştirilmesi amaçlanıyordu. Tüm bu çalışmalar çerçevesinde çipli yerel takip sisteminin hayata geçirilmesine karar verildi.
 
2020 Yılında Seri Üretime Geçilecek
 
Yerli takip sisteminin hayvancılık alanında sorunsuz bir şekilde kullanılması için yaklaşık olarak çalışmaların kaydedildiği öğrenildi. Bunun üzerine sonunda üretim kısmına geçildiği ve son olarak Tarım Bakanlığı'nın verdiği imkanlarla birlikte sürecin başarılı bir şekilde yürütüldüğü dile getirildi.
 
Hayvanlara takılacak bir çip sayesinde hayvanların anlık olarak nerede oldukları, üzerinde bulunan kızgınlık işaretleri, sağlık durumları hakkında güncel bilgiler, hayvanların kesime gidip gitmedikleri ve hayvanların tohumlama verimlilikleri kontrol altında tutulabiliyor.
 
Hayvancılık sektöründe yaşanan pek çok mağduriyetin yerel takip sistemi ile birlikte ortadan kaldırılabileceği öğreniliyor. Özellikle sınır bölgelerinde otlayan hayvanların sürekli olarak sınırdan kaçtıkları ve bu durumun mağduriyetlere sebep olduğu biliniyor. Sayısal parametrelerin devam ettiği, çok detay verilmese dahi başarılı bir sürecin yönetildiği yetkili şirket tarafından ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol