kapat ikonu

Hayvan yetiştiricisine 12 milyon hektarlık otlatma alanı

Bakan Pakdemirli, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi amacıyla yaklaşık 12 milyon hektarlık alanın otlatmaya açıldığını bildirdi.

  • Gündem
  • 22 Kasım 2018 13:16
  • Son Güncelleme: 22 Kasım 2018 13:20
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi amacıyla önemli bir adım attıklarını belirten Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yaklaşık 12 milyon hektarlık alanın otlatmaya açıldığını vurguladı.
 
Dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden birinin Türkiye olduğunu savunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ülkenin çölleşme ve orman yangınlarıyla mücadelede de öne çıktığından bahsetti.
 
ORMAN İÇİ AÇIKLIKLARDA HAYVAN OTLATILMASI SERBEST BIRAKILDI
 
Bakan Pakdemirli, orman kaynaklarından toplumun tüm kesimlerinin sürdürülebilir şekilde yararlanmasının önemine işaret ederek, hayvancılığın, orman alanlarının gelişmesini daraltan bir faaliyet olmadığını ve bu kapsamda orman içi açıklıklarda hayvan otlatmasını serbest bıraktıklarını hatırlattı.
 
HAYVANCILIĞIN DESTEKLENMESİ AMACIYLA BİR ADIM DAHA ATILDI
 
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi amacıyla önemli bir adım daha atıldığını kaydeden Pakdemirli, yeni yapılan çalışmayla biyolojik bağımsızlığına ulaşmış, artık hayvanların zarar veremeyeceği boya gelmiş ağaçların bulunduğu alanların tümünü otlatmaya açık hâle getirdiklerini anlattı.
 
12 MİLYON HEKTARLIK KISIM OTLATMAYA AÇILDI
 
Bakan Pakdemirli, bu doğrultuda 81 ilde otlatmaya açılan alanlar bulunduğunun altını çizerek, ülkedeki 22,3 milyon hektar ormanlık alanının yüzde 53'ünü, yaklaşık 12 milyon hektarlık kısmının otlatmaya açıldığını anımsattı.
 
GENÇLEŞTİRME ALANLARINDA OTLATMA YAPILAMAYACAK
 
Sadece küçük boylu fidanlar ve yeni ağaçlandırma yapılan orman sahalarının otlatmaya kapatıldığını söyleyen Pakdemirli, hayvanların uzanarak zarar verebileceği boyda ağaçların bulunduğu alanlarla orman içlerindeki gençleştirme alanlarında da otlatma yapılamayacağını duyurdu. Pakdemirli, sadece otlatmaya kısıtlı alanların belirlendiğini, kalan ormanların tamamında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların otlanmasının serbest bırakıldığını açıkladı.
 
ORMAN YANGINLARINI ÖNLEYECEK
 
Pakdemirli, otlatmanın orman alanlarına zararı olmadığını ifade ederek, otlatma sayesinde orman altındaki ot tabakasının ortadan kalkacağını ve bu adımın orman yangınları açısından da önleyici bir tedbir anlamına geldiğini öne sürdü.
 
OTLATMA ÜCRETSİZ OLACAK
 
Planlı otlatmayla orman ekosisteminin parçaları olan toprağın, suyun, vejetasyonun ve yaban hayatının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasını da amaçladığını dile getiren Pakdemirli, bu alanlardaki otlatmaların ücretsiz olacağına dikkati çekerek, vatandaşlardan ağaçlandırma ve genç fidanların olduğu sahalarda otlatma yapmamaları konusunda ricada bulundu.
 
YENİ AĞAÇLANDIRILAN VE GENÇ FİDANLARIN OLDUĞU SAHALARDA OTLATMA YASAK
 
Pakdemirli, yeni ağaçlandırılan sahalarla genç fidanların olduğu sahalarda hayvan otlatmanın yasak olacağını yineleyerek, ağaçlandırma sahaları ve yangın görmüş alanlarda yapılan ağaçlandırma çalışmalarındaki fidanların, hayvanların zarar vermeyecekleri boyuta ulaşmaları hâlinde otlatmaya açık alanlara konu edilebileceğini aktardı.
 
Bu çalışmayla besicilerin yem maliyetlerinin azalmasına da katkı sağlayacaklarını ileri süren Pakdemirli, hayvancılık sektörü için 12 milyon hektarlık yeni otlatma alanının açıldığını, ormanlardan sürdürülebilir şeklide insanların daha fazla faydalanmasının sağlandığına dikkati çekti.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol