kapat ikonu

Hayvan Hastalığı İçin Tazminat Desteklemesi Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek için verilen hayvan hastalığı tazminatı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır.

  • Kredi
  • 14 Kasım 2018 13:14
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek için verilen hayvan hastalığı tazminatı son yıllarda giderek yaygınlaşmıştır.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvan hastalıklarının yayılmasını engellemek ve sürecin desteklenmesini sağlamak açısından hayvan hastalığı tazminatı verilmektedir. Bu destek ile birlikte hayvanların hastalıklarının yayılması engellenirken hayvan ölümlerinin de azalması amaçlanmaktadır.
 
Asıl amaca bakıldığı zaman hasta olduğu bilinen hayvanların imha edilmesi halinde hayvancıya çok daha büyük bir zararı olacağı bilindiği için bu zararın ortadan kaldırılması için yardım etmek amaçlı gerçekleştirilen bir sistemdir. Fona sahip olan çiftçilerin maddi kayıplarının bir anlamda karşılanması beklenmektedir. Fona sahip olmayan çiftçiler hayvancılık zararını karşılamak için hasta hayvanlarını satışa sunabilir. Bu durum ise halk sağlığını tehdit edeceğinden dolayı daha olumsuz durumlara yol açabilir.
 
Hangi Hastalıklara Ödeme Yapılabilir?
 
Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen tazminatlar çerçevesinde hayvanlarda bulunan hastalıkların yaygınlaşmasının engellenmesi amaçlanıyor. Ardından Bakanlık tarafından alınan karar çerçevesinde ödemelerin yapılmasının ardından hayvanlar hakkında kesim ve imha kararlarının verilebileceği belirtildi.
 
Ödeme yapılması için hayvanın değerlendirilip değerinin biçilmesi gerekiyor. Ardından belirli bir ücret belirleniyor. Kesilen hayvanın sonradan hastalıklı olmasının ücret ödenmesine engel olmayacağı belirtildi. Hayvan hastalıkları arasında şap, kuduz, veba, brucella, tüberküloz bulunması halinde hayvan hastalığı destekleme tazminatı verilebileceği belirtiliyor. Hastalıkların test aşamasında onaylanması halinde belirlenen miktar hayvan sahibine ödenmektedir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol