kapat ikonu

Haydarpaşa'da yenileme çalışmaları

İstanbul'un simgelerinden birisi olan Haydarpaşa için yenileme çalışmalarının başlayacağı duyurusu yapıldı.

İstanbul'un simgelerinden birisi olan Haydarpaşa için yenileme çalışmalarının başlayacağı duyurusu yapıldı.
 
İstanbul'un en önemli simgelerinden birisi olan tarihi ile göz kamaştıran Haydarpaşa tren istasyonuna restorasyon çalışmalarının yapılmasına karar verildi. Bu süreç içerisinde tarihi binanın 109 yıl sonra büyük bir yenileme çalışması içerisine gireceği öğrenildi. Garın yenilenmesinin ardından tekrar hizmete açılması için çalışmalar başladı.
 
Tren garının çok uzun yıllardan bu yana hizmet verdiği biliniyordu. Ancak 2010 yılında meydana gelen büyük ve talihsiz bir yangın sonrasında çatısında çok ciddi hasarlar meydana gelmişti. Hasarların ardından yenileme çalışmalarının başlatılması için geri sayım başladı. Tam olarak 7 yıldır kullanılmayan tarihi bina pek çok kişi tarafından tepkilere neden olmuştu.
 
Binanın tamamı özel kurulan bir ekip tarafından elden geçiriliyor. Böylece binanın sağlamlaştırılması ve zamana yenik düşmemesi sağlanacak. Bunun ardından koruyucu yeni bir çatının inşa edilmesi planlanıyor. Binanın iç kısmı da tekrar elden geçirilerek hayata kazandırılmış olacak. Çalışmalar tamamlandıktan sonra tekrar kullanım için hazır hale gelecek. Bu süreç içerisinde eski günlerine geri dönmesi amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol