kapat ikonu

Havayolu Şirketi Skandallara Son Verdi

İspanyol havayolu şirketi işe alım öncesinde yaptığı hamilelik testini kaldırmaya karar verdi.

İspanyol havayolu şirketi işe alım öncesinde yaptığı hamilelik testini kaldırmaya karar verdi.
 
İspanya'nın ulusal hava yolu şirketi hakkında son dönemlerde artan şikayetler sadece ülkede değil dünya çapında bazı tepkilerin oluşmasına neden oldu. İş güvenliği uzmanları tarafından yapılan denetimlerin ardından hava yolu şirketine toplam 25 bin euro civarında para cezasının kesilmesine karar verildi. Kadın çalışanların işe alınmadan önce yapılan kontroller ve mülakatlar sırasında çok zorlandıkları ve insan haklarına aykırı bir çalışmaya maruz kaldıkları belirlendi. Kadın çalışanların işe alınmadan önce hamilelik testinden geçirildikleri öğrenildi.
 
Sosyal medya üzerinden paylaşılan bu durum kısa sürede dünya gündeminde en çok tartışılanlar arasında yer aldı. İspanya Sağlk Bakanı konu hakkında açıklama yaptı. İnsanların haklarına tecavüz ettiği belirlenen bu uygulamanın kaldırılması için gerekli çalışmalar tamamlandı. Iberia isimli ünlü hava yolu şirketi ise gösterilen tepkilerin ardından bir açıklama yaptı. Yapmış olduğu açıklamada hamilelik testinin yapılma sebeplerini açıkladı. Kadınların hava yolu şirketi şartları içerisinde hamile olmaları halinde herhangi bir riske girmemeleri için bu tür bir çalışmanın yapıldığı açıkça belirtildi.
 
Sosyal medyada yapılan açıklamalar ve vatandaşlar tarafından gösterilen tepkilerin ardından şirketin pek çok kişi tarafından eleştirildiği öğrenildi. Şirket hakkında adeta karalama kampanyası başlatıldı. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre işe alımların hamilelik nedeniyle son bulmadığını 5 çalışanın hamile olarak işe alındığını belirtmeleri dikkat çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol