kapat ikonu

Havalimanlarında Yeni Dönem Başlıyor!

ABD tarafından geçtiğimiz aylarda içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu bazı bölgelerden gelen yolcular için elektronik yasağı verilmişti. Bunun ardından Atatürk havalimanında ABD'li yolculara tomografi cihazları ile birlikte gerekli uygulamaların

ABD tarafından geçtiğimiz aylarda içlerinde Türkiye'nin de bulunduğu bazı bölgelerden gelen yolcular için elektronik yasağı verilmişti. Bunun ardından Atatürk havalimanında ABD'li yolculara tomografi cihazları ile birlikte gerekli uygulamaların başlatılmasına karar verildi.
 
ABD tarafından alınan bir karar çerçevesinde bazı müslüman ülkelerinden gelen yolcuların uçaklara herhangi bir şekilde elektronik ürün sokmalarının yasaklandığı belirtilmişti. Yapılan açıklamanın ardından durum çeşitli tartışmalara neden olmuş ve bu durumda alınan kararın yanlış olduğu vurgulamıştı. Ancak ABD tarafından alınan bu kararın tamamen güvenlik endişesi ile alındığı belirtilerek herhangi bir şekilde geri adım atılmamıştı.
 
Atatürk Havalimanı da yasaklı olan bölgeler arasında yer alırken kontrollerin daha detaylı bir şekilde gerçekleşmesi için tomografi cihazlarının getirilmesine karar verildi. 15 gün önce ilk kez getirilen bu cihazlar sonunda kuruldu. ABD'li yolcuların valizleri ve çantalara uçağa binmeden önce detaylı bir şekilde incelenmiş oldu. Cihaz tarafından yapılan taramalar sonrasında ilk kez ülkemizde böyle bir sistemin hayata geçirildiği ifade edildi. ABD'li yetkililer tarafından konu hakkında bir incelemenin başlatılması planlanıyor. İncelemelerin gerçekleştirilmesinin ardından elektronik cihazların uçak içerisine alınmasında herhangi bir sakıncanın olmayacağı düşünülüyor.
 
Tomografi cihazı ile birlikte elektronik cihazların tomografisi çekilecek ve zararlı bir durumun olmadığından emin olunduktan sonra uçağa alınmasına izin verilecek. İlk kez uygulanan bu sistemin aynı zamanda dünya genelinde ilk kez uygulandığı tespit edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol