kapat ikonu

Havalar soğuyunca, kışlık giysi piyasası iyice ısındı

Atkı, bere, kaban, kazak gibi ürünlerden oluşan kışlık giysi ihracatı geçen senenin 11 ayında yaklaşık 470 milyon dolara ulaştı.

  • Sektörel
  • 21 Ocak 2019 11:44
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2019 11:54
Türkiye'nin atkı, bere, kaban, kazak gibi ürünlerinin oluşturduğu kışlık giysi ihracatı, geçen senenin ocak-kasım döneminde 470 milyon dolara dayandı.
 
İLK SIRADA KAZAK VE SÜVETER BULUNUYOR
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından paylaşılan bilgilere göre, kışlık giysi ihracatında ilk sırayı 264,5 milyon dolarla kazak ve süveter alırken, bu ürün grubunu yaklaşık 148 milyon dolarla kaban ve mont, 35,1 milyon dolarla atkı, şal ve eşarp, 18,3 milyon dolarla bere, bone ve takkeler, 4 milyon dolarla da eldiven takip etti. Böylece bu ürünlerin geçen senenin 11 ayındaki toplam ihracat tutarı yaklaşık 470 milyon dolara dayandı. Kazak ve süveter satışı başta yurt dışına satışta ön plana çıkan ülkeler de Almanya, İspanya, İngiltere, İtalya, Kırgızistan oldu.
 
İÇ PAZARDA DA HER BÜTÇEYE UYGUN FİYATLARDA ÜRÜNLER VAR
 
Gazetecilere konuşan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları (İHKİB) Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, ihracata yönelik ürünlerin yanında iç pazarda da her bütçeye uygun fiyatlarla ürün bulmanın mümkün olduğunu ifade ederek, tüketicinin beğenisine sunulan değişik kalite ve markalarda ürünlerden berelerin 9-725 Türk lirası, eldivenlerin 7-985 Türk lirası, atkıların 10-545 Türk lirası, kazakların 10-3 bin 690 Türk lirası, botların da 30-6 bin 877 Türk lirasından satışa sunulduğunu bildirdi.
 
YILBAŞINDAN DOLAYI BİRÇOK ÜRÜNDE İNDİRİM KAMPANYALARI DÜZENLENDİ
 
İç piyasada genel olarak bir durgunluk yaşandığını, firmaların yılbaşından dolayı birçok üründe indirim kampanyaları düzenlediğini anımsatan Mustafa Gültepe, iç pazardaki satışların düşüş eğiliminde olmasına rağmen sektörün geçen sene tutar bazında ihracatını bir önceki yıla kıyasla yüzde 3,6 yükselterek 17,6 milyar dolara ulaştırdığını vurgulayarak, miktar bazında yükselişin de yüzde 7 olarak gerçekleştiğini belirtti. Gültepe, 2019'da sektörün ihracatını 18,5 milyar dolara taşıması hâlinde büyük bir başarıya imza atılmış olacağını savundu.
 
MERDİVEN ALTI ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN
 
Gültepe, tüketicinin kışlık giysi tercihlerinden de bahsederek, yünlü ve pamuklu kıyafetlere ilgi olduğunu ileri sürdü. Mont, kazak, kaz tüylü ve normal kabanlarla spor amaçlı termal ürünlerin de tercih edildiğini kaydeden Gültepe, iç piyasada her bütçeye uygun ürün bulmanın mümkün olduğuna işaret ederek, vatandaşlar alışveriş yaparken özellikle çocuk grubunda standartlara uygun olmayan, merdiven altı ürünlerden uzak durmaları yönünde uyarıda bulundu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol