kapat ikonu

Hataylı mobilyacılar ihracat pazarını genişletiyor

Elde ettikleri kaliteli ve gösterişli mobilyalarla Orta Doğu pazarında önemli bir konuma sahip olan Hataylı mobilyacılar, pazarlarını genişleterek, ihracatta daha güçlü noktalara ulaşıyor.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Antakya Hızarcılar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar, şehirde mobilya alanında hemen hemen bin firmanın bulunduğunu dile getirerek, sektörün günden günde büyüme sergilediğini bildirdi. Hatay'ın yakın olduğu Orta Doğu ülkelerinde önemli bir konumunun olduğundan bahseden Yapar, bu pazarı çeşitlendirmek adına başlatılan çalışmaların da meyvelerini vermeye başladığını ifade ederek, artık Orta Doğu'nun yanında farklı coğrafyalarda da etkili olduklarını öne sürdü.
 
Türki cumhuriyetler de önemli bir pazar hâline geldi
 
Yapar, dünyanın çeşitli ülkelerinde faaliyet göstermeye başladıklarına dikkati çekerek, yakın geçmişte Afrika pazarına girmek için adımlar attıklarını ve bunun da karşılığını aldıklarını söyledi. Artık Türki cumhuriyetlerin de kendileri için önemli bir pazar hâline geldiğini belirten Yapar, Özbekistan, Kazakistan, Dağıstan gibi ülkelerin ciddi mal almaya başladığını vurgulayarak, Afrika'da daha yoğun yer almaya başladıklarına işaret etti. Yapar, Kosova'ya da ürün gönderimine başladıklarının altını çizerek, 3 sene evvel Filistin'e girmeye çalıştıklarını, şu an için bu ülkeye en çok malın Hatay’dan gönderildiğini kaydetti. Şimdi ise Nijerya'ya güçlü bir şekilde giriş yaptıklarını anlatan Yapar, Fas, Tunus, Cezayir’in Hatay’dan daha hızlı mal almaya başladığını, bunlara Sudan’ın da eklendiğini hatırlattı.
 
Türkiye zigon sehpada dünyada bir numara
 
Avrupa'da da git gide var olmaya başladıklarını ileri süren Yapar, zigon sehpada dünyada bir numara olduklarını savunarak, ürünün kaliteli, fiyatların da çok iyi olduğunu iddia etti. Yapar, Avrupa'ya da mobilya sattıklarını anımsatarak, İngiltere'ye, Almanya'ya mal satanların sayısının günbegün arttığını, bu miktarlar şu an az olsa da bir şekilde o pazarlara giriş yapıldığını ve bunun da çok önemli olduğunu aktardı.
 
Şehirde mobilya sektörünün son senelerde önemli atılımlar göstermesine karşın yaşanılan fiziki yetersizlikler sebebiyle bazı sorunların ortaya çıktığına değinen Yapar, bazı firmaların mevcut küçük sanayi sitesinde alan darlığı sebebiyle ürettiği ürünleri genişleyen pazar ağına yetiştirmekte güçlük çektiğini açıklayarak, bu dertlerine de inşaatı süren Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi'nin çare olacağını duyurdu. Yapar, kentte mobilya alanında mevcut imkânların üzerinde bir potansiyellerinin olduğu bilgisini paylaşarak, ihracat rakamlarının yurt içi satış rakamlarının hızla arttığını ancak mevcut iş yerlerine, binalara sığamaz hâle geldiklerini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol