kapat ikonu

Hatay maydanozuna yoğun ilgi

Türkiye'nin önemli maydanoz üretim merkezlerinden olan Hatay'da hem talep hem üretim hem de rekoltede artış yaşandı.

Maydanoz denince Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden biri olan Hatay'da yetiştirilen ürünlere talebin artması ile birlikte üretim alanı ve rekoltede de artış yaşandı.
 
YETİŞTİRME KOLAYLIĞI SAYESİNDE MAYDANOZ TERCİH EDİLİYOR
 
Hatay’da verimli toprakları ve uygun iklim yapısıyla çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştiği bilinirken, maydanoz da çiftçiler tarafından tercih edilen ürünler arasında ilk sıralardaki yerini asla kaptırmıyor. Yetiştirme kolaylığı sayesinde maydanoza olan talebin artması ile birlikte, üretim alanı ve rekoltede de artış yaşanıyor.
 
45 BİN REKOLTEYE ULAŞTI
 
Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerinde yer alan bilgilere göre, şehirde 2016 senesinde 20 bin dekar alanda yaklaşık 23 bin ton maydanoz üretimi yapılırken, 2018 yılı itibarıyla bu oran 38 bin 65 dekar alanda 45 bin tona kadar çıkmış bulunuyor. Son iki yılda yaklaşık iki katına çıkan üretimin yüzde 20'si ise Avrupa ülkelerine satılıyor.
 
Hatay maydanozuna yoğun ilgi-1
 
Deniz kenarına bulunan Arsuz ilçesinde özellikle yoğun olarak üretimi yapılan maydanoz, şehir ekonomisinin önemli gelir kaynakları arasında bulunuyor.
 
MAYDANOZA İLGİNİN ARTMASI ÜRETİME DE YANSIDI
 
Uygun iklim yapısı ve verimli toprakları sayesinde Hatay'daki maydanoz üretiminde diğer illere göre dört mevsim hasat yapılabildiğini söyleyen Arsuz Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Nal, şehirdeki maydanoz üretiminin çok büyük bölümünün Arsuz ilçesinde gerçekleştiğini kaydederek, son yıllarda Hatay'da yetişen maydanoza ilginin artmasının üretime de olumlu yansıdığını aktardı.
 
ÇİFTÇİ KAZANDIĞI YERE YATIRIM YAPIYOR
 
Nal, özellikle son 2 yılda üreticilerin bu alanda yatırımını artırdığına dikkati çekerek, ‘’Allah’a şükür ki hem ürüne ilgi artıyor hem de böyle ilginin artması ile birlikte üretici de üretimini artırıyor. Bunlar güzel şeyler. Üretici, tabii ki de kazandığı yere yatırım yapacak, bu onun en doğal hakkı. Bu vesileyle de maydanoz üretimi olumlu yönde etkileniyor. Yurt için de ve yurt dışında satışlarımıza aralıksız devam ediyoruz’’ tarzında konuştu.
 
Hatay maydanozuna yoğun ilgi-2
 
TARLADA 30 KURUŞA SATILIYOR
 
Hasat edilen maydanozların çuvallanarak satışının yapıldığını anlatan Nal, ‘’Bir çuvalda ortalama olarak yüz adet bağ maydanoz oluyor. Tarlalarda ise şu an bağı yaklaşık olarak 30 kuruştan alıcı buluyor. Şimdi diğer şehirlerde de üretim olduğu için bu fiyatlarda olması gayet normal. Ancak kış ayları yavaş yavaş yüzünü gösterdiğinde bu fiyatların 1 Türk lirası seviyelerine kadar çıkmasını ön görüyoruz.’’ dedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol