kapat ikonu

Hastalık Patates Fiyatlarını Yükseltti

Patates fiyatlarının rekor dereceye çıkması sebebiyle son dönemlerde hastalık ihtimalinin arttığı ve bu artışa neden olduğu iddiaları gündeme gelmeye başladı.

Patates fiyatlarının rekor dereceye çıkması sebebiyle son dönemlerde hastalık ihtimalinin arttığı ve bu artışa neden olduğu iddiaları gündeme gelmeye başladı.
 
Patates fiyatlarının giderek artması sebebiyle vatandaşlar tarafından çeşitli tepkilere neden olmuştu. Patates fiyatlarının neden arttığı konusunda çeşitli tartışmalar gündeme gelmişken bu konuda Ziraat Odasından beklenen bir açıklama yapıldı. Patates fiyatlarının yükselişini ortaya çıkan hastalıklardan dolayı gerçekleştirdiği ifade edildi.
 
İzmir'in Ödemiş ilçesinden yapılan açıklamalar çerçevesinde ülkenin patates ihtiyacının büyük bir kısmının sadece ilçeden karşılandığına özellikle vurgu yapıldı. Bunun ardından yükselen fiyatlar tartışmalara sebep olmuştu. Bu konuda yetkililer son zamanlarda oraya çıkan hastalık ihtimallerini dile getirdi. Hava şartlarından dolayı erken ekilen patateslerin beklenilen etkiyi sağlayamadıkları ortaya çıkardı.
 
Patateslerde aynı zamanda hastalık belirtilerinin görülmesi verimin düşmesine sebep oldu. Patateslerin beklenilen kalitede ve seviyede üretilmemesinden dolayı fiyatların beklenenin çok üzerinde fiyatlandırıldığı dile getirildi. Bu durumda kış patateslerine ağırlık verilirken yaz patatesi alanları giderek azalmaya başladı. Maliyetlerin bu anlamda artması dikim alanlarını da azalttığı için bu durum birtakım tartışmaları beraberinde getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol