kapat ikonu

Hastalara 24 Ay Maaş Desteği Verilecek!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan kararla birlikte çalışamayacak durumda olan sigortalı kişilere 24 ay boyunca maaş desteğinin verileceği öğrenildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmayacak durumda olan hastalara destek vererek yaşamlarında çeşitli kolaylıklar sağlamaya devam ediyor. Bu süreç içerisinde tedavisi zor olan hastalıklara maruz kalan kişilerin desteklenmesi için çeşitli planlamalar yapılıyor. Bu planlamalar çerçevesinde sigortalı olanlara desteklerin verileceği özellikle ifade edildi. Sağlık sebebiyle yaşanan sorunlar çerçevesinde malul aylığının bağlanmasına karar verildi.
 
Aylık bağlama süresi kişinin hastalık durumuna göre değişiklik gösteriyor. Maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen özellikle bazı hastalıklar bulunuyor. Tüm kanser hastalıkları sırasında yanı konulduğu andan itibaren bir yıl içerisinde başvuran kişilere 18 ay eksiksiz bir şekilde maaş bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğu takdirde ise 12 ya da 24 ay boyunca aylık bağlanabileceği ifade ediliyor.
 
Aylık Bağlanması İçin Rapor Şart
 
Ancak aylık bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu'na bir rapor sunulması gerekiyor. Kemik iliği nakli olan kişiler 12 ay boyunca malul aylığı alabilecekler. Bunun yanı sıra kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastalığı tedavisi görenler 24 ay boyunca eksiksiz bir şekilde maaş alabiliyorlar. Bunun yanı sıra organ nakli olanlar ve diyalize giren hastalara da 24 ay boyunca maaş desteği veriliyor. Ancak bunun için sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor. Çalışma gücünde yaklaşık olarak yüzde 60 oranında ve üzerinde kayıpların olduğunun belgelenmesi gerekiyor. Bu konuda hastalara destek olunması amaçlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol