kapat ikonu

Hasta bezinde de haksız fiyat artışı

Edirne'de gerçekleştirilen denetimlerin ardından haksız fiyat artışlarının yalnızca gıda maddeleri, meyve ve sebzede yaşanmadığı, hasta bezi gibi ürünlerde de tespit edildiği açıklandı.

  • Sektörel
  • 20 Şubat 2019 17:15
  • Son Güncelleme: 20 Şubat 2019 17:46
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından verilen talimatların ardından haksız fiyat artışlarına yönelik denetimler tüm Türkiye’de devam ediyor.
 
Ekipler, denetimler ve mobil şikâyet uygulaması sayesinde topladığı verileri Bakanlığa aktarıyor. Söz konusu denetimlerde, bazı işletmelerin haksız fiyat uygulamalarının yalnızca gıda ürünlerinde değil, hasta bezi gibi farklı ürünlerde de yapıldığı tespit edildi.
 
10 işletmede haksız fiyatlandırma tespit edildi
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun, haksız fiyat artışlarına yönelik denetimleri sürdürdüklerini ifade ederek, Ticaret Müdürlüğü ekiplerinin, alış veriş yapılan her yerde denetimlerine devam ettiğini bildirdi. Son 3 hafta içerisinde yapılan 500 denetimde 10 işletmede haksız fiyatlandırma tespit edildiğini dile getiren Altun, cezasının uygulanması için tutanakları bakanlığı ilettiklerini belirtti.
 
Elmada yüzde 98 oranında fahiş fiyat uygulanıyor
 
Altun, bazı zincir marketlerde bulunan yaş sebze ve meyve reyonlarındaki satış ve alış fiyatlarında büyük farklar görüldüğünü kaydederek, biber, marul, patlıcan, pırasa, salatalık, sarımsak, kırmızı turp, yeşil soğan, elma, armut, ayva ve portakal gibi birçok üründe fahiş fiyat artışları ile karşılaştıklarını açıkladı. Açık pazarlarda bu haksız fiyat artışına pek rastlanmadığına işaret eden Altun, ancak özellikle bazı marketlerde haksız fiyat artışlarını çokça tespit ettiklerini vurgulayarak, bazı marketlerde elmanın markete gelişi 3,10 TL, satışı 5,99 TL olduğunu ve yüzde 98 oranında bir fahiş fiyat uygulandığını duyurdu. Altun, yüzde 98 oranında bir fiyat artışı olduğu bilgisini paylaşarak, bunun yanı sıra çeşitli ürünlerde de bazı marketlerde 33 ile yüzde 98 arasında fiyat artışının tespit edildiğini aktardı.
 
Hasta bezlerinde de fahiş fiyat artışları görüldü
 
Büyük şehirlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimatın ardından başlatılan tanzim satışların piyasayı dengelediğini söyleyen Altun, hasta bezlerinde de fahiş fiyat artışlarının görüldüğünü anlatarak, yalnızca sebze ve meyve ya da yiyecek içeceklerde fahiş fiyatların görülmediğini kullanım eşyalarında da şikâyetlerin arttığını açıkladı.
 
Hasta bezlerinde yüzde 80’lere ulaşan fiyat artışı
 
Altun, hasta bezleri ile ilgili şikâyetlerin son zamanlarda giderek arttığına dikkati çekerek, ekiplerin tespitiyle, yatalak hastaların kullandığı hasta bezlerine yönelik bu ürünleri satan medikalcilerin de denetlendiğini bildirdi. Hasta bezlerinde de haksız fiyat artışına yönelik tespitler olduğunu vurgulayan Altun, bu tarz ürünlerde yüzde 80’e ulaşan fiyat artışlarının olduğunu ileri sürerek, bunlarla ilgili sonuçların da bakanlığa gönderileceğini ilan etti.
 
Altun, bunları denetleyerek bakanlığı gönderdiklerini ve incelemelerin ardından bu firmalarla ilgili cezai işlemin uygulandığını kaydederek, vatandaşlardan haksız fiyat uygulayan işletmeleri, mobil uygulama ve 175 hattı aracılığıyla bildirmelerini istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol