kapat ikonu

Hangi bankalar konut tadilat ve onarım kredisi veriyor?

Konutu eski olanlar ev tadilatı için kredi veren bankaları araştırıyor. Peki bu bankalar hangileri, ne kadar kredi veriyor?

  • Emlak
  • 13 Ekim 2019 10:55
  • Son Güncelleme: 13 Ekim 2019 12:29

Konut saihibi olanların bir süre evlerinden oturduktan sonra tadilat zorunluluğu doğabilir. Evde yapılması düşünülen yenilikler bütçeye fazla geldiği için hep ertelenir. Böyle durumlarda vatandaşlar bankalardan kredi çekerek, tadilat işlerini halledebiliyor. Günümüzde bu ihtiyaç kaynaklı birçok banka artık, ev onarım ve tadilat kredisi veriyor. Peki bu krediyi veren bankaları hangileri?
Ev onarım ya da tadilat masraflarının aile bütçesine genelde çok geldiği bilinir. Tadilata göre, işçilik ve malzemeye göre de masraflar artar. Üç köklü banka bu durum kapsamında vatandaşlara kredi desteği veriyor. Faiz oranları ise 12 ay ile 36 ay arasındadır.
Bu bankalar ve kredileri şu şekildedir:

Türkiye Finans konut tamamlama geliştirme kredisi nedir?

Konut tadilatı kredisi veren ve bu yönüyle de öne çıkan bankaların başında Türkiye Finans geliyor. Banka, ev tadilatında kullanılması için 12-24-36 ay vadelerle uygun kredi imkanı tanıyor. Bankanın verdiği krediden yararlanmak için şu belgeler gereklidir:

  • Nüfus cüzdanı
  • Gelir belgesi
  • Kredi çekilen yer ile ilgili proforma faturası
  • Ev tapusu veya kat irtifak tapusu

Akbank ev geliştirme kredisi nedir?

Konut tadilatına kredi veren başka bir önemli banka da Akbank'tır. Banka 18 yaşını doldurmuş ve belli bir gelire sahip olan her vatandaş için ev kredisi veriyor. Akbank'ın tadilat kredisinden yararlanmak için kredi notunun yüksek olması gerekiyor. Verilen kredinin oranı hanede yaşayanların gelirinin yüzde 50'si olarak belirlenmiştir. Buradan kredi çekebilmek için gerekli belgeler diğer bankalarla aynıdır. Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi ve hibe şartları nelerdir?Esnafa faizsiz KOSGEB kredisi ve hibe şartları nelerdir?

Ziraat Bankası konut geliştirme tadilat kredisi nedir?

Ziraat Bankası tarafından sağlanan ev tamirat kredisi aynı zamanda yeni eşya alınmak üzere de kullanılabilir. Diğer bankalara nazaran 120 ay gibi vade oranı ile müşterisine en fazla kolaylık tanıyan bankadır. Ziraat Bankasının kredisinin yüzde 75’i eksper tarafından belirlenerek verilir. Buradan çekilen kredinin en önemli özelliği ilk yapılan ödemelerde herhangi bir kredi faizinin yansımamasıdır. Yani ilk yıl yapılan ödemeler faizsizdir. Öte yandan yüzde 70'i tamamlanmış konutlar için de kredi talep edilebilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol