kapat ikonu

Hamsi ihracatından 9,5 milyon dolar

Türkiye'den geçen sene Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 22 farklı ülkeye, 9 milyon 477 bin dolarlık hamsi ihracatı gerçekleştirildi.

  • Sektörel
  • 29 Ocak 2019 15:57
  • Son Güncelleme: 29 Ocak 2019 16:08
Geçen sene Türkiye'den Fransa, Belçika ve ABD başta olmak üzere 22 farklı ülkeye, 9 milyon 477 bin dolarlık hamsi gönderildi.
 
Türkiye, 2018 senesinde 22 ülkeye 9 milyon 477 bin dolarlık hamsi ihraç etti.
 
GEÇEN SENE 9 MİLYON DOLARI AŞKIN HAMSİ İHRACATI
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından paylaşılan bilgilere göre, geçen sene Türkiye'den bin 973 ton hamsi ihraç edilirken, karşılığında 9 milyon 477 bin 209 dolar gelir elde edildi. Türkiye’den bir önceki sene ise 9 milyon 250 bin 633 dolarlık hamsi ihracatının gerçekleştiği kayıtlarda yer aldı.
 
HAMSİ İHRACATINDA FRANSA İLK SIRADA
 
Hamsi ihracatında 3 milyon 439 bin 958 dolarla ilk sırayı Fransa alırken, Fransa’nın ardından 2 milyon 404 bin 434 dolarla Belçika ve 920 bin 76 dolarla Amerika Birleşir Devletleri geldi. Karadeniz'den ise başta Fransa olmak üzere 8 farklı ülkeye bin 344 ton hamsi ihraç edilirken, bunun karşılığında ise 7 milyon 259 bin 979 dolar ülkeye döviz girdisi sağlandı.
 
HAMSİ BÖLGE EKONOMİSİ BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜRÜN
 
Gazetecilere konuşan DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, hamsinin bölge ekonomisi bakımından çok önemli bir ürün olduğuna işaret ederek, geçen seneki hamsi ihracatı ile ilgili bilgiler paylaştı.
 
REKOLTENİN DÜŞÜK OLMASI HAMSİ FİYATLARINI YÜKSELTTİ
 
Hamside bu sene rekoltenin düşük olduğuna dikkati çeken Gürdoğan, buna bağlı olarak da hamsi fiyatlarının yüksek izlediğini belirterek, fiyatın yüksek olması ile birlikte üretim ve lojistik maliyetlerindeki artışların da ihracatın istenilen seviyelere ulaşmasını engellediğini savundu. Gürdoğan, hamsi ihracatından elde edilen gelirlerden de bahsederek, Türkiye'den geçen sene 9 milyon 477 bin 209 dolarlık hamsi ihracatı yapıldığı bilgisini paylaştı.
 
HAMSİNİN MARKA HÂLİNE GETİRİLMESİ TÜRKİYE’YE DAHA ÇOK DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLAYACAK
 
Gürdoğan, hamsi ihracatında ülke çeşitliliğinin arttığını vurgulayarak, hamsinin Fransa başta olmak üzere 22 farklı ülkeye ihraç edildiğini kaydetti. Hamsinin bölgedeki firmalarda Avrupa standartlarına göre işlendiğini aktaran Gürdoğan, işlenmiş bir ürün olarak yurt dışı piyasalarda tercih edilen hamsinin ihracatının da ileriki senelerde daha üst noktalara ulaşmasının beklendiğini dile getirerek, hamsinin daha çok katma değer ihtiva eden bir ürün olarak işlenip markalı hâline getirilmesinin, Türkiye’ye daha çok döviz girdisi sağlayacağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol