kapat ikonu

Halkbank’tan esnaf ve sanatkâra 22 milyar Türk lirası kredi desteği

Halkbank esnaf ve sanatkârlara senenin ilk 3 ayında 10 milyar Türk lirası, yılın tamamında da toplam 22 milyar Türk lirası Esnaf Kredisi desteği verecek.

  • Kredi
  • 09 Ocak 2019 11:17
  • Son Güncelleme: 09 Ocak 2019 11:26
Halkbank tarafından yapılan yazılı açıklamayla, 2019 senesinde de yeni Esnaf Kredi Programı ile desteğini artırarak devam ettireceğini bildirdi.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, esnaf ve sanatkâra uygun koşullarda temin edilecek kredilerle Türkiye ekonomisine fayda sağlamayı sürdüreceklerini vurgulayarak, ekonomiye değer katacak uygulamalarla yeni yılda da işletmelerin faaliyetlerini finansal anlamda hiçbir zorluk yaşamadan sürdürmesini sağlayacaklarını belirtti.
 
HALKBANK, ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDECEK
 
Türkiye’nin kalkınması, üretim ve istihdamın artması adına geliştirdikleri ürün ve hizmetlerle esnaf ve sanatkârlara destek olmayı sürdüreceklerini dile getiren Arslan, yeni umutlarla başlanılan 2019 yılına özel geliştirilen Esnaf Kredi Programı ile bu sene yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacaklarını kaydederek, bugün sayıları bine ulaşmış olan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'ne (TESKOMB) bağlı Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise Halkbank tarafından doğrudan kredi kullandırmak üzere tüm esnaf ve sanatkârlara ulaşıp, artan kredi destekleriyle bu sene de esnafın yüzünü güldürmeye devam edeceklerini ifade etti.
 
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NIN FAİZ DESTEĞİ DEVAM EDECEK
 
Yeni Esnaf Kredi Programı kapsamında esnaf ve sanatkârların işletme ve yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak için 2019 yılında toplam 22 milyar lira kredi kullandıracaklarını anlatan Arslan, şubelerine kredi plasman tahsisleri yapılmış olup yeni programa ilişkin kredi kullandırımlarının bugünden itibaren başladığını anımsatarak, tahsis edilen tutarın 10 milyar liralık kısmının, Halkbak’ın likidite durumu ve kredi geri dönüşlerinin yoğunlaşma dönemleri dikkate alınıp 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılmasının kararlaştırıldığını ilan etti. Arslan, esnaf kredisi kullandırımlarında, mevcut uygulamada olduğu gibi, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın faiz desteğinin de devam edeceğini aktardı.
 
1,8 MİLYON ESNAF 93,4 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDI
 
Halkbank’ın 2002 yılında 154 milyon lira olan esnaf kredileri bakiyesi, 2018’de 202 kat artarak 31,1 milyar liraya yükseldi. 2002-2018 yılları arasında Halkbank, 1,8 milyon esnaf ve sanatkâra 93,4 milyar lira esnaf kredisi kullandırdı. 2002 senesinde 5 bin lira olan işletme kredisi limiti 5 bin, bugünden itibaren 40 kat artarak 200 bin lira olarak uygulanırken, iş yeri ve taşıt edindirme kredilerinde ise bu limit 500 bin liraya kadar çıkarılabiliyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol