kapat ikonu

Halk Türkiye'de kriz olduğunu düşünüyor!

Respect İtibar Eğitimleri Araştırması'nın analizlerine göre; Türkiye'de halkın yüzde 84'ü ülkede kriz olduğunu düşünüyor.

Respect İtibar Eğitimleri Araştırması'nın analizlerine göre; Türk halkının yüzde 84’ü ülkede kriz olduğunu düşünüyor. Kriz olduğunu düşünenlerin ise yüzde 72’si harcamalarını azalttı ve ucuz ürün arayışı içine girdi.

Şirketler ne kadar halkın yanında?

Dijital alemde halkın nabzını tutan Respect İtibar Eğitimleri Araştırması, çalışanların yüzde 64’ünün çalıştığı firmanın krizden olumsuz etkilendiğini ortaya koydu. Araştırmada halkın yüzde 45’i krize karşı alınan önemi “işten çıkarma” olarak görürken, yüzde 15’i de “giderlerin azaltılması” olarak görüyor. Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 10’u firmaların bu kriz döneminde toplumun yanında yer aldığını düşünüyor.

Firmalar projeler ara verdi

Firmaların krize karşı aldığı önlemler arasında ilk sırada yüzde 35 ile “bazı projelere ara verilmesi” var. “Toplu işten çıkarma”nın payı da yüzde 22. Ayrıca “sosyal sorumluluk projelerinin durdurulması” da (yüzde 22) dikkat çekiyor.

İtibar hata kaldırmaz

Bu araştırmanın açıklandığı “Krizler Kaosa Dönüşürken İtibarı Yönetmek” konulu zirvede konuşan ve itibarın hata kaldırmadığını, biten itibarın başkasından borç alınamayacağını belirten Index Grup Başkanı Erol Bilecik, kriz ve kaos dönemleri için temel noktanın güven ve istikrar sağlamak olduğunu belirtti.

Bilecik ayrıca, Türkiye’nin uzun dönemli uygulamalarla, çağdaş eğitimle, bilim ve teknolojiye öncelik vererek ülke itibarını uluslararası düzeyde yükseltebileceğini vurguladı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol