kapat ikonu

Halı ihracatı 2,1 milyar dolara yaklaştı

Türkiye'nin halı ihracatının, bu yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak 2 milyar 76 milyon dolara ulaştığı öğrenildi.

Türkiye'nin halı ihracatının 11 ayda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak 2 milyar 76 milyon dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, bu rakamın tüm zamanların ocak-kasım dönemlerinin rekoru olduğuna dikkati çekerek, yıl sonu hedeflerinin 2,3 milyar dolar olduğunu söyledi.
 
TÜRK HALISI DÜNYADA BİLİNİYOR
 
Kaplan, Türkiye'de üretilen halıların dünyanın dört bir yanına ulaştığını vurgulayarak, Türk halısının kalitesi ve tasarımları ile öne çıktığını anlattı. ABD, Avrupa, Körfez ve Orta Doğu'da Türk halısının çok iyi bilindiğini dile getiren Kaplan, son yıllarda Afrika ve Uzak Doğu'ya açılım yaptıklarını aktararak, bu açılımların meyvelerini de almaya başladıklarını ileri sürdü.
 
İHRACAT 11 AYDA 2 MİLYAR DOLARI AŞTI
 
Kaplan, bu sene ihracatta çok iyi gittiklerini ifade ederek, Türkiye'nin halı ihracatının, bu senenin 11 ayında 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak 2 milyar 76 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
 
2,3 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ
 
Bu rakamın tüm zamanların ocak-kasım dönemlerinin rekoru olduğuna işaret eden Kaplan, yıl sonu hedeflerinin de 2,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Türk halısında ihracatın yüzde 50'den fazlasının ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını belirten Kaplan, bunun çok iyi bir gelişme olduğunu, düzenli ve sağlam müşterilerin bulunduğundan bahsetti.
 
TÜRKİYE’DEN İHRAÇ EDİLEN 4 HALIDAN BİRİ ABD’YE SATILIYOR
 
Halı ihracatının en fazla ABD'ye yapıldığını, bu senenin 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre ABD'ye yapılan halı ihracatının yüzde 24 artarak 516 milyon dolara ulaştığını anımsatan Salahattin Kaplan, ABD'nin 11 ayda Türkiye'nin halı ihracatından yüzde 24,9 pay aldığını duyurdu. Kaplan, Türkiye'den ihraç edilen her 4 halıdan birisinin ABD'ye satıldığını öne sürerek, yüzde 18,1'lik gerileme ve 239 milyon dolarlık ihracatla Suudi Arabistan'ın ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Suudi Arabistan’ın ardından 160 milyon dolarla Irak üçüncü, 92 milyon dolarla Almanya dördüncü, 90 milyon dolarla Birleşik Krallık beşinci, 65 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri altıncı, 61 milyon dolarla Mısır yedinci, 45'er milyon dolarla Libya ile İran sekizinci ve dokuzuncu, 32 milyon dolarla İsrail'in de onuncu sırada yer aldı.
 
GELECEK YIL 2,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLENİYOR
 
İlk 10'da yer alan ülkeler arasında 11 ayda 2017'nin aynı dönemine göre en yüksek ihracat artışının yüzde 151,7 ile Mısır'da gerçekleştiğini hatırlatan Kaplan, gelecek yıl için ihracat hedeflerinin en az 2,5 milyar dolar olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol