kapat ikonu

Haksız fiyatlara karşı ‘mobil şikâyet sistemi’

Vatandaşlar, haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını, ‘’Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi Mobil Uygulaması’’na yapabilecek.

Bakan Pekcan, vatandaşların haksız fiyat artışlarına yönelik başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri ‘’Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi Mobil Uygulaması’’nın hayata geçirildiğini açıkladı.
 
Geçen aylarda yaşanan spekülatif ataklarla dolar kurunun yükselmesini bahane ederek ‘’Dolar kurundan etkileniyormuş’’ gibi hareket ederek haksız bir şekilde fiyat artışı uygulayanlara yönelik ‘’Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi Mobil Uygulaması’’ uygulamaya konuldu.
 
Pekcan, döviz kurlarındaki yükselişi bahane ederek, bundan etkilenmediği hâlde mal ve hizmetlerinde fiyat artışına giden işletmelere karşı çeşitli önlemler aldıklarını bildirdi.
 
6 BİN 446 ÜRÜN İÇİN HAKSIZ FİYAT ARTIŞI İNCELEMESİ
 
Ticaret Bakanlığı, Türkiye genelinde 81 ilde etkin denetimler gerçekleştirdi. Bu kapsamda 5 bin 981 firmada toplam 82 bin 660 ürün denetlenirken, 382 firmanın toplam 6 bin 446 ürünüyle ilgili haksız fiyat artışı tespiti için inceleme başlatıldı.
 
CİMER VE AKİM’E ÇOK SAYIDA BAŞVURU
 
Fahiş fiyat artışlarına ilişkin ‘’Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’’ çağrı merkezine, Ticaret Bakanlığına, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve AKİM'e çok sayıda başvuru yapıldı. Tüketicilerin şikâyetlerini daha kolay ve hızlı ulaştırabilmeleri amacıyla kullanıcı dostu bir uygulama geliştirildi.
 
ŞİKÂYETLERE İLİŞKİN İŞLEMLER HIZLI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK
 
Bakanlık olarak, vatandaşların haksız fiyat artışlarına ilişkin başvurularını daha kolay ve hızlı yapabilecekleri ‘’Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA-Bildirim) Mobil Uygulaması’’nın hayata geçirildiğini belirten Bakan Pekcan, tüketicilerin ‘’HFA-Bildirim’’ uygulamasını mobil cihazlarına ücretsiz indirerek bu kapsamda yaşadıkları sorunları kolaylıkla bakanlığa iletebileceklerini duyurdu. Pekcan, Ticaret Bakanlığınca şikâyetlere ilişkin gerekli işlemlerin hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.
 
ÜRÜNÜN FOTOĞRAFI ÇEKİLİP SİSTEME YÜKLENECEK
 
Bakan Pekcan, vatandaşların ‘’HFA-Bildirim’’i telefonlarındaki sanal market uygulamalarından indirebileceğini vurgulayarak, mobil uygulama üzerinden şikâyete konu işletme ile ürüne ilişkin bilgileri girebilecek olan vatandaşın, ayrıca ürünün fotoğraflarını da çekip sisteme yükleyebileceğini ifade etti.
 
VATANDAŞ ŞİKÂYET SÜRECİNİ UYGULAMADAN TAKİP EDECEK
 
Gerek ‘’Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’’ gerekse ‘’HFA-Bildirim’’ üzerinden gelen başvuruların, şikâyet edilen firma veya kuruluşun bulunduğu il sınırları içindeki Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine otomatik olarak aktarılacağını dile getiren Ruhsar Pekcan, il müdürlüklerinin şikâyete ilişkin gerekli işlemleri tesis ederek, cevap oluşturacağını ve süreci vatandaşların mobil uygulama sayesinde takip edebileceğini aktardı.
 
Gerekli incelemelerin yapılmasının ardından haksız fiyat artışı olabileceği değerlendirilen başvurulara ilişkin dosyanın il müdürlüklerinden bakanlık bünyesindeki Reklam Kuruluna iletileceğine dikkati çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kurulun da incelemelerinin ardından fahiş fiyat artışının tespiti hâlinde gerekli yaptırımların uygulayacağını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol