kapat ikonu

Haksız fiyat artışları denetimlerle azaldı

Haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığını ileri süren Bakan Pekcan, bu artışların ilk furyada çok fazla olduğunu ve denetimlerle azaldığını vurguladı.

  • Gündem
  • 08 Aralık 2018 13:45
  • Son Güncelleme: 08 Aralık 2018 14:10
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, piyasaya müdahaleden yana olmadıklarını, serbest piyasa ekonomisine inandıklarını dile getirerek, rekabetin oluşmadığı koşullarda kamunun görevinin bu dengeyi kurmak olduğunu anlattı.
 
Kamunun piyasadaki aksaklıkları gidermek adına gerekli tedbirleri almasının özellikle tüketicilerin ekonomik zarar görmemeleri açısından büyük önem taşıdığını öne süren Pekcan, haksız fiyat artışlarına ilişkin kapıda ceza kesmediklerini belirtti.
 
86 BİN 282 ÜRÜN DENETLENDİ
 
Pekcan, öncelikle tespitin yapıldığını ve tespit edilen haksız fiyat artışlarıyla ilgili firmalardan savunma alındığını hatırlatarak, fiyat artışlarını bir sebebe dayandıramayanlardan savunma istendiğini aktardı. Bu kapsamda 81 ilde ticaret il müdürlükleri aracılığıyla 6 bin 611 firmanın toplam 86 bin 282 ürününün denetlendiği ve 132 üretici firmadan bu yönde yazılı savunma talep edildiği bilgisini paylaşan Pekcan, fiyat etiketlerinde tutarsızlıkların da görüldüğünü belirtti.
 
HAKSIZ FİYAT ARTIŞLARI DENETİMLERLE AZALDI
 
Bakan Pekcan, fiyat etiketleriyle ilgili de cezaların uygulandığını anımsatarak, bazen etiketler aynı kalsa da gramajıyla oynandığına işaret etti. Haksız fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin olumlu sonuçlarının görüldüğünü ifade eden Pekcan, bu artışların ilk furyada çok fazla olduğunu, denetimlerle birlikte azaldığını iddia etti.
 
MOBİL UYGULAMA ÜZERİNDEN 4 BİN 400 BAŞVURU ALINDI
 
Vatandaşın da söz konusu denetim mekanizmasına dâhil olduğunu söyleyen Bakan Pekcan, ‘’Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA Bildirim) Mobil Uygulaması’’nın yaklaşık 38 bin 950 kişinin indirdiğinin altını çizerek, uygulama üzerinden bugüne kadar toplam 4 bin 500 başvuru aldıklarını duyurdu. Pekcan, haksız fiyat artışlarına ilişkin Alo 175 Tüketici Danışma Hattı çağrı merkezine 57 bin 701 başvuru yapıldığını ve başvuru sahiplerine gerekli dönüşlerde bulunulduğunu ifade ederek, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.
 
GEREKİRSE SOĞAN İTHALATI YAPILIR
 
Pekcan, patates ve soğanın bir yıl süreyle stoklanan ürünler olduğunu ve soğandaki bu yıl yaşanan hastalıktan bahsederek, fiyatların artacağı yönünde bir algının oluştuğunu anımsattı. Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının beraber yaptığı operasyonlarda sadece 3 deponun piyasaya az sayıda mal gönderdiğinin tespitinin yapıldığına değinerek, bunun normal bir durum olmadığını, gerekirse bunun ithalatının da yapılabileceğini bildirdi.
 
YERLİ ÜRETİMİN TEŞVİKİ İÇİN ‘’YELİ ÜRETİM’’ LOGOSU GETİRİLDİ
 
Pekcan, yerli üretimi teşvik için ‘’Yerli Üretim’’ logosunu getirdiklerini açıklayarak, Türkiye'de yatırım yapan her yabancı firmanın da yerli ürün ürettiğini savundu. Yabancı sermayenin Türkiye'de yatırım yapmasını istediklerini ve buna da teşviklerin verildiğine dikkati çeken Bakan Pekcan, Türkiye'de istihdam yaratan, sektöre katma değer sağlayan firmaların ürünlerinin yerli üretim olduğunu yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol