kapat ikonu

Gürcistan'daki dev projede Türk tecrübesi

Gürcistan'da inşaatı süren ve toplam maliyeti 2,5 milyar doları bulan Anaklia Derin Deniz Limanı'nın inşaatı ve işletmesinde Türkiye'nin tecrübesinden yararlanılacağı açıklandı.

Anaklia Derin Deniz Limanı’nın, senede 100 milyon tona kadar kargo işleme kapasitesine sahip olacağı öğrenilirken, ilk aşaması ise 2020 yılında tamamlanacak. Söz konusu limanın, tarihî İpek Yolu'nu yeniden hayata geçirecek projelerin Gürcistan ayağını oluşturduğu kaydedildi.
 
TÜRKİYE, GÜRCİSTAN’IN ANA STRATEJİK ORTAĞI
 
Gürcistan bölümünden TBC Holding ve ABD'den Conti International'ın kurduğu Anaklia Geliştirme Konsorsiyumu'nun Genel Müdürü Keti Boçorişvili, Orta Koridor güzergâhı üzerindeki Gürcistan'ın Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan ile çok rekabetçi bir konuma sahip olduğunu ifade ederek, buradaki konumun güçlendirilmesinin amaçlandığını söyledi. Geçmiş zamanlarda Gürcistan Sürdürebilir Kalkınma ve Ekonomi Bakan Yardımcılığı da yapan Boçorişvili, Türkiye’nin Gürcistan’ın ana stratejik ortağı olduğunu dile getirerek, bu durumun ticaret, yatırım, turizm, taşımacılık gibi çeşitli alanlara yansıdığını belirtti.
 
HERKESİN ASIL AMACI; ORTA KORİDOR’UN EN BAŞARILI GEÇİTLERDEN OLMASI
 
Boçorişvili, çeşitli ulaştırma projeleri için Gürcistan'ın 3 milyar dolar yatırım elde ettiğini bildirerek, Orta Koridor'un en başarılı geçitlerinden biri olmasının, herkesin asıl amacı olduğunu savundu. Türkiye’nin buradan Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve diğer ülkelerle beraber faydalanacağını öne süren Boçorişvili, Orta Koridor'un daha cazip hâle gelmesi gerektiğini kaydederek, projenin bölgesel öneminden bahsetti. Boçorişvili, bu projenin 'Tek Yol, Tek Kuşak' projesinde Orta Koridor güzergâhında önemli bir elemanı olacağını aktardı.
 
İSTANBUL’DAN GEÇEBİLECEK TÜM GEMİLER BU LİMANA GİREBİLECEK
 
Limanın 10 bin ve daha fazla konteyner taşıyan gemileri alabilecek kapasitede olacağına işaret eden Keti Boçorişvili, İstanbul Boğazı'ndan geçebilecek tüm gemilerin bu limana girebileceğini anlatarak, deniz dibi derinleştirme çalışmalarının bittiğini ve 9 aşamalı projenin yalnızca ilk aşamasının maliyetinin 660 milyon dolar olduğunu duyurdu.
 
3 ŞİRKETTEN 2’Sİ TÜRK
 
Boçorişvili, inşaat kısmında ana taşeron için ihale sonucu belirlenen 3 şirketten 2'sinin Türk şirketi olduğunu anımsatarak, Gürcistan'ın çeşitli ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları olduğunu vurguladı. Gürcistan'da üretilen ürünü 2,3 milyar insanın yaşadığı pazarlara ulaştırmanın mümkün olduğunu ileri süren Boçorişvili, bundan dolayı bu bölgelerde ihracatla ilgilenen Türk şirketlerinin Gürcistan'dan menşe sertifikasını aldıktan sonra daha rekabetçi fiyatlarla ürünlerini ihraç edebileceğini iddia etti.
 
Boçorişvili, Türkiye'nin benzer projelerde büyük bir tecrübeye sahip olduğuna dikkati çekerek, bu başarının bir örneği olan İzmir'deki Ege Serbest Bölgesi'nin faaliyetlerini de öğrendiklerini anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol