kapat ikonu

Gurbetçi Türklerin harcaması Alman turistleri ikiye katladı

Geçen yıl tatil için Türkiye'ye gelen Avrupalı Türklerin harcamaları Alman turistlerin harcamalarını ikiye katladı. İşte o rakamlar...

  • Gündem
  • 28 Ağustos 2019 16:19
  • Son Güncelleme: 28 Ağustos 2019 16:24

Geçen yıl Türkiye'ye tatil için gelen 2,8 milyon Avrupalı Türk'ün kişi başı ortalama harcaması 1175 euro ile Alman turistleri ikiye katladı.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın (TAVAK) "Avrupalı Türklerin Türk Turizmindeki Önemi" başlıklı son araştırması verilerine göre, geçen yıl 2,8 milyon Avrupalı Türk tatilini Türkiye'de geçirdi.

Türkiye'ye tatile gelen Avrupalı Türklerin geçen yılki kişi başı ortalama 1175 euro olan harcamaları, Alman turistlerin 590 euro olan ortalamasının üzerinde gerçekleşti.

Bunun 1,9 milyonu Almanya’da yaşayan Türklerden oluştu. Tatil için Türkiye’yi tercih eden Avrupalı Türkler geçen yıl yaklaşık 3,3 milyar euro bıraktı.

Türkiye’de 4 hafta kalıyorlar

Araştırmaya göre, Avrupalı Türklerin yaklaşık yüzde 47’si tatilini Türkiye’de geçiriyor ve Türkiye’de ortalama 24 gün kalıyorlar.

Artık yalnızca ailelerini ziyaret etmek için değil, aynı zamanda İstanbul, Antalya, Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Güneydoğu Anadolu, Karadeniz gibi sahillerde tatillerini geçirmek için gelen Avrupalı Türklerin en gözde tatil yerini ise İstanbul, Çeşme ve Alaçatı oluşturuyor.

En fazla eğlenceye para harcandı

Araştırmaya göre, Türkiye’ye gelen ve ortalama kalış süreleri 16 gün olan Almanların kişi başı toplam harcamaları 2018’de ortalama 590 euro iken Avrupalı Türklerin kişi başı ortalaması yaklaşık 1175 euro oldu. Böylece, Avrupa’dan gelen Türkler Alman turistlerin neredeyse iki katı harcama yapmış oldu.Bu yıl turist sayısı ne kadar arttı?Bu yıl turist sayısı ne kadar arttı?

2018 için tahmin edilen ortalama harcama miktarı olan 1175 euronun 460 eurosu konaklama için harcanırken, eğlence bu harcamaların yüzde 9’unu, yiyecek, içecek, eğlence ve hediye masrafları da yüzde 45’ini oluşturdu.

Avrupalı Türklerin 2018 yılında Türkiye’de bıraktığı yaklaşık 3,3 milyar euronun, 2015 yılında Türkiye’ye gelen 5,7 milyon Alman turistin bıraktığı 3,9 milyar euroya yakın gerçekleşmesi de dikkati çekti.

AB’de ne kadar Türk var?

TAVAK Vakfı’nın tespitlerine göre 28 üye ülkeden toplam 510 milyon nüfuslu Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisinde 5,7 milyonun üzerinde Avrupalı Türk yaşıyor. Bunların 2,4 milyonu Türk vatandaşlığı taşıyor.

AB'de en fazla Türk nüfusuna sahip ülkeler ise 3 milyon 90 binle Almanya, 478 bin 330'la Hollanda ve 434 bin 540'la da Fransa olarak belirlendi.

Polonyalı turistlerin gözde mekanı Antalya!Polonyalı turistlerin gözde mekanı Antalya!
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol