kapat ikonu

Günlük Yevmiyeler Yeniden Yükseldi

Tarımın makinelerle yürütülmesinin ardından çapa yapan kişilerin işleri tehlikeye girmişti. Ancak son yıllarda yeniden gözde meslekler arasına girdi.

Teknolojinin giderek gelişmesi tarımda insan gücünün giderek düşmesine ve makineleşme sektörünün ortaya çıkmasına neden oldu. Bununla birlikte çapa mesleği etkisini kaybetmeye başladı. Aletlerle çapa yapan pek çok kişinin meslekleri yok olmaya yüz tutmuşken yeniden popülerliğini kazanmaya başladı. Dağlık arazilerde yetişen ürünlerin yeniden gündeme gelmesinin ardından makinelerin dağlık arazilere ulaşamaması sebebiyle çapacılara olan ihtiyaç yeniden artmaya başladı. Günlük kazançları da böylece hızla yükselmeye başladı.
 
Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkmasının ardından eskiden kırsal kesimlerde küçüklükten iş öğrenen kişilerin sayısı giderek azalmaya başladı. Bunun ardından bazı mesleklerin yürütülmesi neredeyse imkansız hale geldi. Daha önceki yıllarda köyde yaşayan kişilerin çapalama işlemini çok hızlı bir şekilde öğrendikleri ve ihtiyaçları çok etkin bir şekilde karşıladıkları ifade edilmişti. Ancak son yıllarda gençlerin çapacılıktan uzak durmaları kalan çapacıların işlerini hem kolaylaştırdı hem de zorlaştırdı.
 
Günlük Kazançları Arttı
 
Dağlık alanlarda sanayi ürünlerinin kolay bir şekilde kullanılmaması bir anlamda insan gücüne olan ihtiyacın artırılmasına neden oldu. Bununla birlikte iki asgari ücrete eş değer kazanç miktarları ortaya çıkmaya başladı.
 
Çapa için kişiler günlük 150 liraya varan yevmiyeler kazanmaya başladı. Daha önceki yıllarda yapılan değerlendirmelere göre bu ücretin yarısından az bir ücrete çalıştıkları tespit edilmişti. Çalışanlar yaptıkları işlerden memnun olduklarını ancak sosyal güvenceler bakımından devlet tarafından desteklenmeleri gerektiğini ifade ediyorlar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol