kapat ikonu

Güneş enerjisinde yeni YEKA ihalesi

Güneş enerjisinde toplam 1000 megavatlık YEKA ihale ilanı Resmî Gazete'de yayımlandı.

Güneş enerjisinde toplamda 1000 megavatlık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihale ilanının Resmî Gazete'de yayımlandığı belirtildi.
 
KULLANIM SÜRESİ 30 YIL
 
Buna göre Hatay, Şanlıurfa ve Niğde'de toplamda bin megavat bağlantı kapasiteli güneş enerjisi santralleri kurulacak. Bu Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları’nın (YEKA) sahaların kullanım hakkı ise 30 yıl olarak belirlendi. İlgili kararda YEKA’ların tahsis edilmesine yönelik olarak üç ihale yapılacak
 
BAKANLIK İLANI RESMÎ GAZETEDE
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, konu ile ilgili söz konusu ilanı Resmî Gazete'de bugün yayımladı. Yayımlanan ilanda Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 500 megavat, Hatay’ın Erzin ilçesinde 200 megavat ve Niğde'nin Bor ilçesinde 300 megavat gücünde olacak şekilde güneş enerjisi santralleri kurulacak. Bu YEKA’lar için 3 ayrı ihale açılırken söz konusu proje 30 yıl süreyle tahsis edileceği belirtildi.
 
YALNIZ TÜZEL KİŞİ YA DA KONSORSİYUMLAR
 
İhalelerde ancak tüzel kişi ya da birden fazla tüzel kişi tarafından kurulan iş ortaklıkları veya konsorsiyumlar yer alabilecek.
 
SON BAŞVURU TARİHİ
 
Son başvuru tarihi ise 31 Ocak 2019 saat 12.00 olarak belirlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü’ne elden teslim edilecek başvurular için aynı tarihte ve adreste saat 14:00’ten itibaren inceleneceği ifade edildi.
 
İhalelerin yeri, tarihi ve saati ise İdare tarafından yarışmacılara bildirilecek.
 
İHALE FİYATLARI
 
İhalelerin başlangıç tavan fiyatı kilovatsaat başına 6,5 dolar/cent, olarak belirlendi. Elektrik enerjisi alım süresi ise YEKA Kullanım Hakkı Sözleşmesinin imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl olacak şekilde ayarlandı.
 
Başvuru aşamasında kesin, 1 yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevirilebilir, limit dışı ve Niğde - Bor için 2 milyon dolar, Hatay - Erzin için 1 milyon 500 bin dolar, Şanlıurfa -Viranşehir için 3 milyon dolar, tutarında teminat mektubu kullanıma açılacak. Birden fazla ihaleye başvuranlar için, her bir yarışmaya ilgili tutarda düzenlenmiş teminat mektupları ayrı ayrı alınacak.
 
İhalenin kazanılması durumunda sözleşmenin imzalanacağı tarihten en geç bir gün öncesine kadar şartnamede verilen teminat mektubu formatında başkaca bir değişiklik yapılmaksızın ilgili bölümler doldurulmak üzere, kesin, 10 yıl süreli, tamamen ve kısmen nakde çevrilebilecek, limit dışı ve Hatay - Erzin için 8 milyon dolar, Şanlıurfa - Viranşehir için 15 milyon dolar ve Niğde - Bor için 12 milyon dolar tutarında teminat mektubu verilecek.
 
Bu durumda başvuru aşamasında sunulmuş olan teminat mektubu geri verilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol