kapat ikonu

Güneş enerjisinde 800 milyon dolarlık yatırım beklentisi

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kaleli, geçen sene Türkiye'de güneş enerjisi sektörünün olgunluk çağına erişmeye başladığı yıl olduğunu ileri sürerek, önemli sayıda yerli üreticinin olduğunu ve sanayi anlamında Türkiye’nin geliştiğini aktardı.

Gazetecilere demeç veren Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, geçen sene Türkiye'de güneş enerjisi sektörünün olgunluk çağına erişmeye başladığını savunarak, önemli sayıda yerli üreticinin olduğunu ve sanayi anlamında Türkiye’nin geliştiğini söyledi. Kaleli, bu gelişmelerle beraber 2019 yılında sektörden lisanslı ve lisanssız santral olarak toplam 950 megavat civarı kurulum, 800 milyon dolar yatırım beklendiğini açıkladı.
 
TÜRKİYE’DEKİ FİRMALAR MÜHENDİSLİK VE MÜTEAHHİTLİK ANLAMINDA İLERLEME KAYDETTİ
 
Sektörün 2019 beklentilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Kaleli, son dönemde Türkiye'deki firmaların mühendislik ve müteahhitlik anlamında önemli ilerleme kaydettiğini ifade ederek, güneş enerjisi sanayicisinin de yalnızca Orta Doğu ve Afrika'da değil, Avrupa ve Avrasya'da da iş yapmaya başladığını bildirdi. Kaleli, güneş enerjisi santrali kurmanın diğer kaynaklardan elektrik elde etmeyle incelendiğinde daha kolay olduğuna dikkati çekerek, aynı kapasiteye sahip termik veya hidroelektrik santrallerin 2-3 senede kurulduğunu, güneş santrallerinin ise 4-5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirtti.
 
YEKDEM KAPSAMINDA YATIRIMLAR HIZLI BİR ŞEKİLDE TAMAMLANACAK
 
Yatırımcıların 2020 yılında son bulacak Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında hızlı şekilde yatırımlarını tamamlayabileceklerini dile getiren Kaleli, lisanslı güneş santrallerinin ihalelerinin gerçekleştirilmesinin ardından yaklaşık 60 megavat civarında kurulum yapıldığı bilgisini paylaşarak, önceden izinleri alınan lisanslı 600 megavatın yaklaşık 100 megavatının iptal olduğunu duyurdu. Kaleli, bunlardan ya vazgeçildiğini ya da iptal edildiğinin altını çizerek, bundan dolayı kalan 500'ün içinden 50'sinin kurulduğunu, kurulmayan 450 megavatın bulunduğunu anımsattı.
 
2019 yılında bu lisanslı miktarın 200 megavatının kurulacağını ve lisanssız olarak da 350 megavat daha kurulacağının tahmin edildiğini aktaran Kaleli, ayrıca lisanslı projelerde yerli ürün alım garantisi avantajının bulunduğuna dikkati çekerek, lisanssızlardan farklı olarak Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun'dan faydalanıldığını söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının doğası gereği üretildiği yerde tüketilmesinin önemli olduğunu savunan Kaleli, son iki senede gerçekleşen düzenlemelerle lisanssız güneş enerjisi kurulumlarının çatı tipi uygulamalara evrildiğini belirterek, çatı üstü uygulamalarda ciddi güneş potansiyeli olduğunu bildirdi. Kaleli, bu alanı mutlak suretle değerlendirilmesinin şart olduğunu dile getirerek, Uzak Doğu’nun hücre fiyatlarını belirlediğini, buradaki fiyat düşüşlerinin ciddi anlamda panel maliyetlerini azalttığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol