kapat ikonu

Gündelikçi çalıştırana teşvik ödenecek

İstihdamı arttırmak ve işvereni rahatlatmak adına devam eden projeler kapsamında, evinde ayda 10 günden fazla gündelikçi bulunduran kişilere teşvik verilecek. Asgari ücret prim desteği ise esas günlük kazanca göre belirlenecek.

2017 yılı içinde işverene yönelik çok önemli iki radikal karar alındı. Bunların başında asgari ücret desteği yer alıyor. 2016 yılında ilk defa uygulanan asgari ücret desteği bu yıl da uygulanmaya devam ediyor. Bir diğer destek ise prim erteleme sistemi. İşveren ve işçiyi yakından ilgilendiren her iki destek sayesinde hem istihdamı arttırmak hem de işvereni rahatlatmak amaçlanıyor.

10 günden fazla gündelikçi çalıştıranlar faydalanabilecek

Her iki destekten yararlanmak isteyenlerin ayda 10 günden fazla gündelikçi çalıştırması gerekiyor. Dolayısıyla bu teşvikten sadece kurumsal ve büyük firmalar değil, evinde 10 günden fazla gündelikçi çalıştıran kişileri kapsıyor. Evinde veya iş yerinde ayda 10 günden fazla gündelikçi çalıştıran kişilerin bu teşvikten yararlanması için herhangi bir yere başvuru yapmasına gerek bulunmuyor.

Prim borçları ertelenecek

Ayda 10 günden fazla gündelikçi çalıştıran işverenlerin Şubat 2017 prim borçları Aralık 2017 tarihine ertelenecek. Çalıştırmış olduğu gündelikçinin Şubat ayı prim borcunu Aralık ayına ertelemek isteyen kişiler bu taleplerini sistem üzerinden belirtmek zorunda. Yapılacak olan bu seçim sonrasında Şubat ayı prim borçları Aralık ayına ertelenmiş olacak.

100 TL teşvik ödenecek

Her bir sigortalı için ödenmesi planlanan asgari ücret desteği 99,9 TL olarak belirlendi. Asgari ücret üzerinden gündelikçi çalıştıran bir kişiye yüzde 5 puanlık bir indirim uygulanacak ve bu kişi 100 lira daha düşük ödeme yapacak.

Hesaplama nasıl yapılacak?

Prim ertelemesi yaptıracak olan kişinin 2016 yılı içinde gündelikçi çalıştırıp çalıştırmadığına bakılacak. Eğer işveren 2016 Şubat ayında gündelikçi çalıştırmışsa, asgari ücret üzerinden belirlenen gün sayısı dikkate alınacak. Ortaya çıkan gün sayısı ise 20,70 TL ile çarpılacak ve tüm prim borçları ertelenecek.

2017 yılının başından itibaren gündelikçi çalıştıran kişiler de bu uygulamadan rahatlıkla faydalanabilecek. Yürürlüğe giren bu sistem sayesinde gündelikçi çalıştıran kişiler bir yandan prim borcunu erteleyebilecek diğer yandan da evinde işçi çalıştırabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol