kapat ikonu

Gümrük kapılarında tarihî dönüşüm

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ’nin, bugüne kadar modernize ettiği tesislere 500 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını açıkladı.

Gazetecilere konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB'un iştiraki Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ'nin (GTİ) bugüne kadar modernize ettiği tesislere 500 milyon doların üzerinde yatırım yaptığı bilgisini paylaşarak, her sene gümrük tesislerinin bakım-onarım, aydınlatma ve bunun gibi operasyonel giderleri için 20 milyon doların üzerinde bir maliyetin oluştuğunu bildirdi.
 
TOBB ELİYLE 10 GÜMRÜK KAPISININ MODERNİZASYONU TAMAMLANDI
 
Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ'nin 2005 yılında Habur Sınır Kapısı'nın modernizasyonuyla faaliyetlerine başladığını ve Cilvegözü, Hamzabeyli, Kapıkule, Nusaybin, Esendere, Çıldır-Aktaş, Dilucu sınır kapılarının ve eski ismiyle Halkalı, şimdiki adıyla Muratbey Gümrük Müdürlüğü olmak üzere 9 tesisi modernize ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB eliyle şu ana kadar toplamda 10 gümrük kapısının modernizasyonunun tamamlandığına dikkati çekerek, Kapıköy Gümrük Kapısı çalışmalarının bitirilmesiyle bu sayının 11 ulaşacağını duyurdu.
 
YATIRIMLARIN TAMAMI GTİ’NİN ÖZ KAYNAKLARINDAN KARŞILANDI
 
Gümrük kapılarının modernizasyonun yanı sıra, Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapılarına hizmet etmesi için 2 tır parkı tesisinin de Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ tarafından hizmete açıldığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, yenileme kapsamında tüm tesislerde idari ve ticari binalar, giriş-çıkış kontrol üniteleri, arama hangarları, kaçak eşya depoları, peronlar, kantarlar, sosyal tesisler, tır park alanlarının inşa edildiğini vurgulayarak, X-ray araç tarama, kartlı geçiş, kapalı devre kamera ve güvenlik sistemlerinin en modern hâlleriyle uygulandığını anlattı. Hisarcıklıoğlu, bu yatırımların tamamının, Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ'nin (GTİ) öz kaynaklarından karşılandığını kaydederek, yolcuların ve tır şoförlerinin kullanımı için restoran, market, tuvalet gibi alanlar ile gümrüksüz satış mağazalarının da tesis edildiğini duyurdu.
 
5,5 MİLYON ARAÇ VE 19 MİLYON YOLCUYA HİZMET VERİLDİ
 
GTİ AŞ'nin bugüne dek modernize ettiği tesislere 500 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını aktaran Hisarcıklıoğlu, her sene gümrük tesislerinin bakım-onarım, aydınlatma ve bunun gibi operasyonel giderleri için de 20 milyon doların üzerinde harcama yapıldığını anlatarak, GTİ AŞ'nin modernizasyon projelerinin yüksek finansman yükünü üstlenmekle birlikte, ilave istihdam ve ekstra vergi geliri de oluşturduğunun altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, GTİ A.Ş.’nin sınır kapılarındaki verimliliği yükselterek, dış ticaretin gelişmesine de katkı sağladığını belirtti. Modernize edilen sınır kapılarında, saatlerce devam eden beklemelerin dakikalara indiğini ve kilometreleri bulan araç kuyruklarının önüne geçildiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, geçen sene 5,5 milyon araca ve 19 milyonun üzerinde yolcuya hizmet verildiğini ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol