kapat ikonu

Gümrük Bakanından etiket açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yeni etiket sistemi ve fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yeni etiket sistemi ve fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi son dönemlerde gündeme gelen gıda etiketleri fiyatları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bu süreç içerisinde gıda ürünlerinin üzerinde bulunan etiketlere değinirken yanıltıcı birtakım sistemlerin gündeme gelmesi tüketici haklarını da olumsuz etkilemeye başladı. Gıda etiketleri üzerinde yeni düzenlemelerin yapılmasına karar verilmişti.
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bülent Tüfenkçi yeni sistemin hayata geçmesi için herhangi bir engelin olmadığını belirtti. Yanıltıcı uygulamaların tespit edilmesinden sonra bu durumun giderek yaygınlaştığını dile getirdi. Yapılan incelemelerde malların üzerinde bulunan etiket fiyatları ile kasada ortaya çıkan rakamların son derece farklı olduğunu ortaya koydu. Bu durumda tüketicilerin haklarının korunması için belirlenen standartlar doğrultusunda bir sistemin kullanılmasına karar verildi.
 
Yeni sistemin tüketicinin lehine olması bekleniyor. Bununla birlikte etiketlerin üzerinde bulunan yazıların görünür ve kolay okunabilir olması gerekecek. Ardından kasa fiyatları ile eşleşmenin olması tüketicinin yanılmaması gerekecek. Bu süreç içerisinde tüketici herhangi bir sorun yaşamadan alışverişini gerçekleştirebilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol