kapat ikonu

Güçlü iş birliklerinin anons edileceği döneme giriliyor

Bakan Albayrak, yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerinin anons edileceği bir döneme girildiğini ifade etti.

  • Gündem
  • 25 Ekim 2018 21:38
  • Son Güncelleme: 25 Ekim 2018 23:39
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile düzenlediği ortak basın toplantısında, yakın dönemde çok daha güçlü iş birliklerinin anons edileceği bir döneme girildiğini müjdeleyerek, yarın bir kısmının açıklanacağını bildirdi.
 
Konuk bakanla yakın temas içinde çalışılmaya başlandığı ilk günden bu yana iki ülke ilişkilerinin geçmişe oranla güçlendiğini ve pozitif anlamda ivme kazandığını söyleyen Bakan Albayrak, iki ülkenin de menfaatine olan bu süreçte Altmaier'in katkısının çok büyük olduğunu vurguladı.
 
Güçlü iş birliklerinin anons edileceği döneme giriliyor-1
 
‘’ALTMAİER GİBİ SAĞDUYULU BİRİNE İHTİYAÇ VAR’’
 
Özellikle Avrupa'nın yakın zaman içinde geçtiği ve geçmekte olduğu aşırıcılık ve radikalleşme tehdidi göz önüne alınınca Altmaier gibi sağduyulu, rasyonel ve samimi politikacılara ne kadar büyük ihtiyaç duyulduğundan bahseden Albayrak, dünyada, Avrupa'da, birçok farklı yerde artan aşırıcılık noktasında, yabancılara, azınlıklara oluşan saldırılar noktasında bu dile, siyasi duruşa çok fazla ihtiyaç olduğunu kaydetti.
 
Albayrak, Altmaier ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıklarını dile getirerek, özellikle son dönemde sağlanılan pozitif havayı daha da güçlendirmek, iki ülkenin iş birliğini daha da artırmak için detaylıca konuştuklarını bildirdi.
 
‘’ÇOK DAHA GÜÇLÜ ADIMLARIN ATILMASI GEREK’’
 
Albayrak, dünya için büyük tehdit oluşturan birçok noktadaki yabancı düşmanlığı, artan radikalleşme, ticaret savaşları gibi faktörlere karşı iki ülkenin güçlü bir irade orta koyma potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, dünyanın huzur ve istikrarı için çok daha güçlü adımların atılması gerektiğini anlattı.
 
‘’TÜM SÜREÇLERE EMPATİ İLE YAKLAŞMAK ÖNEMLİ’’
 
Son dönemde Türkiye'nin yaşadığı süreçlerin, Türkiye ile ilgili gerçeklerin Alman kamuoyuna ne kadar doğru şekilde yansıtılırsa ilişkilere olumlu katkı yapacağını düşündüğünü söyleyen Albayrak, tüm süreçlere empati, karşılıklı anlayış ve diyalogla yaklaşmanın çok önemli olduğunu kaydetti. Albayrak, bu açıdan çok daha güçlü iletişim kanallarının tesis edilmesi için siyasi olarak Türkiye’nin hazır olduğunu belirterek, toplum ve kamuoyunun da bu süreci daha iyi noktaya getireceğine inandığını aktardı.
 
‘’GÖRÜŞME TRAFİĞİ TİCARET HACMİNİ ARTIRACAK’’
 
Albayrak, Alman Bakan Altmaier'in Türkiye'de yürüteceği yoğun görüşme trafiğine ilişkin bilgi de vererek, bu görüşmelerin iş birliğinin güçlenmesine, ticaret hacminin artmasına önemli katkılar sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.
 
‘’ÇOK GÜÇLÜ İŞ BİRLİKLERİNİN ANONS EDİLECEĞİ BİR DÖNEME GİRİLDİ’’
 
Türkiye’nin artık dünyanın bir yerinde hapşırıldığında hasta yatağına yatan bir Türkiye olmadığı benzetmesinde bulunan Albayrak, Türk ekonomisinin son 5 yılı dikkatli bir şekilde, doğru bir empatiyle izleyen herkesin hakkını teslim ettiği güçlü bir ülke olduğunu vurguladı. Albayrak, sözlerini bitirirken de yakın dönemde ilişkilerin normalleşmesinin ötesinde artık çok daha güçlü iş birliklerinin anons edileceği bir döneme girildiğini ve bunların da bir kısmının yarın açıklanacağını müjdeledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol