kapat ikonu

Güçlü bütçe performansıyla 2019’u yöneteceğiz

Bakan Albayrak, Mart seçimlerine rağmen disiplinden, sıkı maliye ve para politikasından taviz verilmeden güçlü bütçe performansıyla 2019’un yönetileceğini söyledi.

  • Gündem
  • 12 Aralık 2018 13:44
  • Son Güncelleme: 12 Aralık 2018 13:54
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yatırımcı İlişkileri Derneği (TÜYİD) tarafından düzenlenen "TÜYİD Yatırımcı İlişkileri Zirvesi" açılışında yaptığı konuşmasında, 2019’a gevşemeden, rehavete kapılmadan, aynı disiplin ve motivasyonla girme zamanı olduğunu hatırlattı.
 
MART SEÇİMLERİNE RAĞMEN DİSİPLİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK
 
Rehavetin sıfır olması gerektiğini, kendilerinin bir dönüşümden bahsettiklerini ifade eden Berat Albayrak, özellikle mart ayında gerçekleşecek olan seçimlere rağmen tüm seçim dönemlerinde olduğu gibi disiplinden, sıkı maliye ve para politikasından taviz verilmeden güçlü bütçe performansıyla 2019’un yönetileceğini anlatarak, pazartesi günü Hazine olarak bireysel yatırımcıya dolar ve avro tahvil ihracının başlatılacağını duyurdu.
 
TÜRK LİRASI EN ÇOK DEĞER KAZANAN PARA BİRİMİ
 
Albayrak, gereken tüm tedbirlerin güçlü bir koordinasyonla almaktan çekinmediklerini ileri sürerek, atılan adımlar sayesinde dalgalanmanın yerini normalleşmeye bıraktığını dile getirdi. Albayrak, ağustos ayından beri yüzde 20 değer kazanan Türk lirasının, en çok değer kazanan para birimi olduğunu aktardı.
 
ENFLASYON KADEMELİ OLARAK AZALACAK
 
Ülke risk priminin yaklaşık 200 baz puan azalış gösterdiğini anımsatan Bakan Albayrak, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programına yoğun destek gerçekleştiğine işaret ederek, programın kasım ayı enflasyon rakamlarına beklentiler doğrultusunda katkı sağladığını savundu. Albayrak, önümüzdeki dönemde öncelikle üretici fiyatlarında ardından tüketici fiyatlarında olumlu gelişmelerin devam edeceği müjdesini vererek, sıkı makro politikalar ve yapısal tedbirlerle enflasyonun kademeli olarak azalacağını öne sürdü.
 
CARİ AÇIKTA 30 MİLYAR DOLARIN ALTINA İNİLİYOR
 
Öncü göstergelerdeki görece iyileşmelerin önümüzdeki dönemde büyümenin sürdürülebilir patikada gerçekleşeceğine işaret ettiğini vurgulayan Albayrak, iç ve dış pek çok olumsuzluk yaşanılan dönemde Türkiye ekonomisinin pozitif büyümesine devam etmesinde zamanında alınan güven artırıcı tedbirlerin işe yaradığını iddia etti. Albayrak, cari açıkta 30 milyar doların altına inmeye başlandığına dikkati çekerek, 2019'a gevşemeden, rehavete kapılmadan aynı disiplin ve yüksek motivasyonla girileceğini kaydetti.
 
ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ VE ENSTRÜMAN SAYISI ARTIRILACAK
 
Albayrak, mart ayında gerçekleşecek seçimlere rağmen disiplinden sıkı maliye ve para politikasından taviz vermeden güçlü bir bütçe performansıyla 2019'un yönetileceğini bir kez daha yineleyerek, sermaye piyasalarını çok daha güçlendirecek ürün çeşitliliği ve enstrüman sayısının artırılacağını belirtti.
 
Katma değer zincirinde Türkiye'nin ekonomik olarak yükselmesini sağlayacak, istihdam artıracak politika setlerini hayata geçirilmeye başlandığına dikkati çeken Albayrak, birinci önceliği kalkınma ve büyüme olan bir döneme girildiğini bildirdi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol