kapat ikonu

Gübreye yüzde 5 ek indirim yolda

Bakan Pakdemirli, gübrede yüzde 15 indirim aldıklarını ifade ederek, üzerine yüzde 5 indirimin de bu hafta geleceğini söyledi.

AK Parti Bolu İl Başkanlığına ziyarette bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerle birlikte yeni bir sisteme geçildiğini anımsattı.

70’LERDE TERÖR VE ANARŞİ, 80’LERDE İSE UMUT BELİRDİ

Pakdemirli, Türkiye'nin parlamenter sistemin işlediği senelerde çeşitli sorunlarla karşılaştığına değinerek, bugün AK Parti’yi eleştirenlerin olduğunu dile getirdi. Her şeyin, yani temel ihtiyaç ne varsa hepsinin kuyrukları olduğunu savunan Pakdemirli, 1970’li yıllardan bahsederek, bu kuyrukların yanı sıra da şehir içlerinde terör ve anarşilerin olduğunu vurguladı. Vatandaşların, pırıl pırıl filiz gibi gençlerin birbirine düştüğünü ve birbirlerini katlettiklerini hatırlatan Bakan Pakdemirli, 80'lere gelindiğinde ise ciddi bir umudun filizlendiğini ileri sürdü.

ÖZAL’IN GELİŞİYLE GELİŞİM RÜZGÂRI ESTİ

Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın gelişiyle bir gelişim rüzgârının esmeye başladığını savunan Pakdemirli, 90'lı yıllarda da yine Türkiye’nin bir taraftan bir tarafa savrulduğuna işaret ederek, koalisyonlar dönemine tekrar geri dönüldüğünü ifade etti.

DEMİREL VE ÖZAL’IN GÜNDEME GETİRDİĞİ SİSTEME GEÇİLDİ

Pakdemirli, Türkiye’nin koalisyonsuz bir yönetim sistemine ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, zamanında da Demirel’in, Özal’ın ve birçok liderin de gündeme getirdiği başkanlık sistemine geçildiğini aktardı. Türkiye'nin 2002’den sonra çoğu alanda kendisiyle yarıştığını vurgulayan Pakdemirli, o tarihe kadar 6 bin kilometre bölünmüş yol yapılırken sonrasında 26 bin kilometre yolun inşa edildiğini ifade etti.

GÜBREYE YÜZDE 5 İNDİRİM

Türkiye ekonomisinin 2019’da çok daha iyi olacağı iddiasında bulunan Pakdemirli, üreticiyi artan maliyetlerden korumaya çalıştıklarını vurgulayarak, gübrede yüzde 15 indirim aldıklarını, üzerine yüzde 5 indirimin de bu hafta geleceğini müjdeledi. Pakdemirli, yem üreticileriyle toplandıklarını ancak ne yazık ki orada bir gelişmenin sağlanamadığını anlatarak, yem üreticilerinden de çiftçilere destek olarak biraz daha maliyetine katlanıp 2019 senesinin daha bereketli geçmesini -sağlamalarını istedi.

37 MİLYON TÜRK LİRASI VERİLECEK

Hayvancılık desteğinin 41 ilde devam ettiğini anımsatan Pakdemirli, burada yüzde 50 hibe desteğinin verileceğini belirterek, kırsal kalkınmaya destek için de 50 hayvancılık projesine 37 milyon Türk lirası verileceğini açıkladı. Pakdemirli, atıl durumdaki 2 milyon hektar tarım arazisinin işlenip 13 milyar Türk lirası gelir artışının sağlanacağını ileri sürerek, desteklerin de 14,5 milyar Türk lirasından 2019’da 16,1 Türk lirasına çıkarılacağını dile getirdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol