kapat ikonu

GSS ve SGK borçları için ek süre verildi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve SGK prim borçlarını yapılandıranlar için son ödeme tarihinin 28 Şubat'a uzatıldığı açıklandı.

  • Gündem
  • 04 Ocak 2019 12:47
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 12:54
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 7143 sayılı Kanuna göre; SGK’ye olan sigorta prim borçlarını yapılandıran fakat zamanında ödeme yapamadığı için yapılandırması bozulanlara müjdeyi verdi. Bakan Selçuk, bu borçluların 28 Şubat'a kadar ödeme yapmaları hâlinde yapılandırma imkânından faydalanabileceğini bildirdi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Selçuk, söz konusu yapılandırmayı kaçırmayanlara borcundan ötürü karşılaşabilecek cezai işlemlerin uygulanmayacağı bilgisini paylaşarak, ‘Borcu yoktur’ belgesini alanların istihdam teşviklerinden de yararlanabileceğini anımsattı. GSS yapılandırma kapsamına dâhil olan borçlar hârici 60 günü doldurmayan prim borçlarının bulunmaması kaydıyla belirtilen tarihe kadar borca bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden de yararlanılabileceğini anlatan Selçuk, işverenin destekçisi olmayı sürdüreceklerini ilan etti.
 
28 ŞUBAT’A KADAR ÖDENEBİLECEK
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Bakan Zümrüt Selçuk, borçların yapılandırılmasıyla Kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) göre revize edilen borcun peşin ya da iki ayda bir taksitler hâlinde ödenebildiğini anımsatarak, yapılandırmanın bozulmasına neden olan zamanında ödenememiş taksit veya peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile beraber 28 Şubat’a kadar ödenebileceğini müjdeledi.
 
SÖZ KONUSU BORÇLAR ŞUBAT SONUNA KADAR ÖDENECEK
 
2018 senesinin Aralık ve 2019’un Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi gereken Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarının da gecikme zammı ve cezası ya da geç ödeme zammı uygulanmadan şubat ayının sonuna kadar ödenebileceği bilgisi paylaşıldı.
 
İŞVERENLER İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANABİLECEK
 
Bakan Selçuk, yapılandırmadan faydalananlara, borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacağına dikkati çekerek, yapılandırma haklarını devam ettiren işverenlerin, 'Borcu yoktur' belgesi alabileceğini ve istihdam teşviklerinden de faydalanabileceğini dile getirdi.
 
SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANABİLECEKLER
 
Selçuk, Bağ-Kur'lu sigortalıların hizmet sürelerini dondurarak ya da yapılandırmalarını sürdürerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabileceklerini ifade ederek, Bağ-Kur'lu ve genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları hâricinde 60 günü geçmeyen prim borçlarının da bulunmaması şartıyla bu tarihe kadar da borcuna bakılmaksızın tüm sağlık hizmetlerinden de faydalanabileceğini hatırlattı.
 
İŞVERENİN DESTEKÇİSİ OLMAYA DEVAM
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sözlerinin sonunda da teşvikler ve düzenlemeler ile işverenin istihdam gücünün destekçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol