kapat ikonu

GSS prim borcuna büyük kolaylık

Genel Sağlık Sigortası primleri 53,33 liraya düşürüldü ve gelir testi kaldırıldı. Nisan ayı başından itibaren 1 yıl içinde başvuru yapıldığı takdirde, borç tutarı düşecek ve 12 ay taksitle ödenebilecek.

  • Gündem
  • 15 Mart 2017 14:03
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2017 15:18

1 Nisan 2017’den itibaren Genel Sağlık Sigortası (GSS) sisteminde köklü değişikliğe gidiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, primler 53,33 liraya düştü ve gelir testi kaldırıldı. Daha önce gelir testi yaptırmayan kişilerin biriken borçları, 1 yıl içinde başvuru yapılması halinde taban fiyata düşecek. Geriye kalan toplam borç 12 taksite bölünecek.

Yaklaşık 10 milyon vatandaşın uzun süredir sistem hakkında dile getirdiği eleştiriler, geçtiğimiz günlerde uygulamaya konulan yasayla birlikte çözüme kavuştu. Genel Sağlık Sigortası’nın daha önceki sistemi çeşitli kademelerden oluşuyordu ve herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiler otomatik olarak sisteme dahil ediliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte bu karışıklık ortadan kaldırıldı. Prim tutarı yüzde 12’den yüzde 3 seviyesine indirildi.

Bundan böyle 53,33 lira ödemek şartıyla tüm vatandaşlar sisteme otomatik olarak dahil edilecek. Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşlar bu tutarı ödediği takdirde bütün Genel Sağlık Sigortası imkanlarından faydalanabilecek.

Gecikme zamları otomatik olarak silinecek

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sistemde oluşan GSS prim borçlarının tüm gecikme faizleri otomatik olarak silinecek. Artık herkesin borcu 53,33 lira üzerinden ve geçmişe dönük olarak hesaplanacak. Gecikme faizleri silinecek, borçlar güncellenecek ve isteyen 12 ay olarak taksitlendirebilecek. Üstelik gelir tespiti yaptırma dönemi sona erdi. SGK ve Bağ-Kur gibi sosyal güvencesi olmayan tüm bireyler 53,33 lira ödeyerek sağlık hizmetlerini kullanabilecek.

Prim tutarı 53 liraya düşürüldü

53 liralık primle bütün aile fertleri GSS kapsamına dahil edilecek. Yani o ücret tüm aile bireylerinden alınmayacak. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası primini ödeyen herkes en pahalı ilaçları, üniversite hastanelerini ve yurt dışında tedavi imkanlarını kullanabilecek.

Geçtiğimiz dönemde GSS prim tutarı hesaplanırken kişinin aylık geliri dikkate alınıyordu. Bu sebepten ötürü milyonlarca kişinin yüklü miktarda prim borcu bulunuyor. Yeni düzenleme ile birlikte bu kişiler rahat bir nefes alabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol