kapat ikonu

GSS prim borcu olanlara müjde! Gecikme faizleri siliniyor

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunda yeni dönem 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren başlıyor. Artık gelir testi yaptırma zorunluluğu yok ve en düşük prim tutarı 53,33 liraya düşürüldü.

  • Gündem
  • 17 Mart 2017 11:07
  • Son Güncelleme: 17 Mart 2017 11:08

2012 yılından beri hayatımızda var olan Genel Sağlık Sigortasında (GSS) 1 Nisan tarihi itibarıyla yepyeni bir dönem başlıyor. Sayıları 5 milyonu bulan vatandaşın GSS prim borçları yeniden düzenlenecek. Geçmiş dönemde yüksek GSS prim ücreti ödemek zorunda kalan kişilerin borçları dörtte bir oranında düşecek. Ayrıca gecikme faizleri de silinecek. Yaklaşık 3 milyon kişi ise ayda 53,33 lira ödeyerek tüm sağlık hizmetlerinden kolayca faydalanabilecek.

Genel Sağlık Sigortası konusunda yapılan köklü değişikliğin ardından pek çok kişi sistemin nasıl işleyeceğini merak ediyor. GSS prim borcu nedeniyle uzun zamandır sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler için beyaz bir sayfa açma dönemi resmen başlıyor. Yeni düzenleme 1 Nisan 2017 tarihinde başlayacak.

En düşük prim tutarı 53,33 TL

Bundan önceki yasaya göre, herhangi bir işte çalışmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunuyordu. Bu gelir testi sonucuna göre ödenmesi gereken prim tutarı 71.10 TL, 213.30 TL ve 426.60 TL olmak üzere 3 farklı kategoriden biri belirleniyordu. Gelir testine tabi olmayan kişilerin prim tutarı 426.60 TL olarak hesaplanıyordu. Düzenli olarak bu borcu ödemeyen kişiler hastanelerin sağlık hizmetlerinden faydalanamıyordu.

Gelir testi kaldırıldı

Yeni düzenleme ile birlikte, kişinin gelir seviyesine bakılmaksızın, sigorta kapsamında olmayan kişiler aylık 53,33 TL prim ödeyerek SGK ile anlaşmalı olan üniversite hastaneleri, tüm özel hastaneler ve devlet hastanelerinden hizmet alabilecekler. Bu yeni dönemde gelir testi yaptırma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Ancak 53,33 TL prim ödeme gücü olmayan kişiler gelir testine tabi tutulacak. Yapılan test sonrasında ev içindeki kişi başına düşen aylık gelir 592.50 TL’nin altında kalırsa o vatandaşın primi devlet tarafından karşılanacak. Halihazırda 5 milyon vatandaşın yaklaşık 12 milyar lira prim borcu bulunuyor. 1 Nisan’dan itibaren bu borçların gecikme faizleri ve cezaları silinerek yeniden hesaplanacak.

12 ay içinde başvuru yapılabilecek

Yürürlüğe giren yasa, Genel Sağlık Sigortası prim borcundan kurtulmak isteyen kişilere 12 ay süre tanıyor. Bu süre 1 Nisan’da resmen başlıyor. Borçtan kurtulmanın iki yolu bulunuyor. Ya yeniden hesaplanan rakam üzerinden 12 ay taksitle ödeme yapacaksınız ya da gelir testine girip ev içindeki kişi başına düşen aylık gelirin 592 liranın altında kaldığını kanıtlayacaksınız.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol