kapat ikonu

GSS prim borçlarında gecikme cezaları siliniyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ‘’Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını sene sonuna kadar ödeyenlerin gecikme cezaları silinecek.’’ açıklamasında bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından GSS borçları ile ilgili sevindiren bir açıklama yapıldı. Bakan Selçuk, sağlık hizmetlerine erişemeyen hiçbir vatandaşın kalmaması hedefi ile başlatılan zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasının 1 Ocak 2012 yılında hayata geçirildiğini anımsatarak, bu tarihten itibaren herhangi bir sağlık güvencesi olmayan vatandaşların Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamına alındığını vurguladı.
 
PRİM BORÇLARI İÇİN FAİZSİZ ÖDEME İMKÂNI
 
Bakan Selçuk, bugün Türkiye'nin yüzde 99,1'inin Genel Sağlık Sigortalısı olarak sağlık hizmetlerinden yararlandığına işaret ederek, bununla birlikte, birikmiş Genel Sağlık Sigortası prim borçları olan vatandaşları için de faizsiz ödeme imkânının getirildiğini anımsattı.
 
31 ARALIK’A KADAR BORCUNU ÖDEYENLERİN GECİKME CEZASI VE ZAMMI SİLİNECEK
 
Bu kapsamda birikmiş Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyen vatandaşların 2018 yılı Nisan ayı ve öncesine ait ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının silineceğini müjdeleyen Bakan Selçuk, 31 Aralık 2018 tarihine kadar söz konusu prim borçlarının ödenmemesi hâlinde bu borçlara geçmişe yönelik gecikme cezası ve gecikme zammının ekleneceğini hatırlatarak, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimde yaratılan bu imkânı kaçırmamasını tavsiye etti.
 
GSS SORGULAMA
 
GSS borcunu öğrenmek isteyen vatandaşlar, borçlarının olup olmadığı konusunu merak ediyor. e-Devlet sistemi üzerinden GSS borç sorgulama işlemleri gerçekleşiyor. e-Devlet hizmetine girdikten sonra ‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ bölümünden GSS borç sorgulaması gerçekleşiyor. Ya da direk ‘’https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu’’ linkine tıklayarak GSS prim borcunuzu sorgulayabilirsiniz.
 
GENEL SAĞLIK SİGORTASI NEDİR?
 
GSS sistemi 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlatılan bir sağlık hizmetidir. GSS’nin herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişilerin ve ailesinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi adına düzenlenen bir sistem olduğu biliniyor. GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortasında borç sorgulama ekranına e-Devlet uygulaması üzerinde ulaşılabiliyor. GSS prim borçları bankalardan ödendiği gibi internet üzerinden online olarak da kredi kartı ile ödenebiliyor.
 
Bakan Selçuk, bugün yaptığı yazılı açıklamasında GSS prim borçlarının 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi hâlinde 2018 yılı nisan ayı ve öncesine ait ödenmemiş prim borçlarının gecikme cezası ve gecikme zammının silineceğini müjdeledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol