kapat ikonu

Gram altında yeni yılda rekor beklenmiyor

Bu sene rekor üstüne rekor kırarak 280 Türk lirasına kadar yükselen gram altın için yeni yılda rekorlar beklenmiyor.

  • Finans
  • 30 Aralık 2018 23:27
  • Son Güncelleme: 30 Aralık 2018 23:59
İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, gram altının 2018 yılında büyük ölçüde Türk lirasındaki kaybına göre hareket ettiğini ifade etti.
 
Normal şartlarda bu sene gram altın fiyatının 150-160 Türk lirası geçmesini beklemediklerini dile getiren Turşucu, dolar kurundaki aşırı yükselişlerin ardından gram altında 280 Türk lirasına varan yükselişler görüldüğünü anımsatarak, bu seviyeden geri çekilmelerin, dolar kurundaki geri çekilmenin sınırlı kalması sebebiyle yine sınırlı olduğunu belirtti.
 
ONS FİYATI 1,350 DOLARA YÜKSELİRSE GRAM ALTIN 230 TL OLUR
 
Turşucu, 2019’da güçlenen bir ons altın fiyatı ile girildiğini bildirerek, dolar kurunun ekonomideki yavaşlamadan dolayı mevcut zayıf seyrini devam etmesini ve önemli yükselişler göstermemesinin beklendiğini aktardı. Bunun sonucu olarak gram altında 200 Türk lirasının altında bir fiyat görme ihtimalin şimdilik düşük göründüğünü kaydeden Turşucu, 2019 yılında ons altının 1,350 dolara kadar yükselmesi durumunda gram altının da 230 Türk liraların görülebileceğini kaydetti.
 
280 TL SEVİYELERİ İÇİN DOLARIN 6,85 TÜRK LİRASI OLMASI GEREK
 
Turşucu, ons altında önemli hareketler olmaması ve dolar kurunda da yatay bir dalgalanma yaşanması durumunda da gram altının 2019 yılında 200 ila 225 Türk lirası arasında izleyeceğini öne sürerek, gram altının yeniden 280 Türk lirası seviyelerini görmesi için ons altının 1.650 dolara yükselmesi veya dolar kurunun 6,85 Türk lirasını görmesi gerektiğini vurguladı.
 
GRAM ALTINDA 200-210 TÜRK LİRASI BANDI ALIM İÇİN UYGUN
 
Gram altınla ilgili bir başka açıklama da A1 Capital Araştırma Uzmanı Vahap Taştan’dan geldi. Taştan, piyasalarda "dolar kurunun dip oluşturduğu" görüşünün hâkim olduğunu hatırlatarak, bundan dolayı gram altında 200-210 Türk lirası bandının alım için uygun seviyeleri oluşturduğunu öne sürdü. Taştan, teknik olarak gram altında 216 Türk lirasının üstünün, yukarı hareketi destekleyebileceğine işaret ederek, orta vadede ilk hedef olarak 230 Türk liraları konuşmanın mümkün olduğunu savundu. Taştan, 2019'da ABD tahvil faizleri, dolar endeksinin durumu ve yurt içinde dolar kurunun takip edileceğini vurguladı.
 
ONS ALTIN TARAFINDAKİ HAREKETLER DAHA ÖNEMLİ OLABİLİR
 
GCM Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan da Türk lirasının dengelenme sürecinde ons altın tarafındaki hareketlerin daha önemli olabileceğini anlatarak, küresel piyasalardaki büyüme endişeleri, ABD bütçesi, Brexit, Avro Bölgesi ve gelişmekte olan piyasalardaki endişelerin altın fiyatlarını destekleyebileceğine dikkati çekti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol