kapat ikonu

Gram altında son 16 yılın rekoru

Yurt içinde en çok tercih edilen yatırım araçlarından olan gram altın, 2018 yılında yatırımcısına son 16 yılın en yüksek yıllık getirisini elde etti.

  • Piyasalar
  • 05 Ocak 2019 11:44
  • Son Güncelleme: 05 Ocak 2019 11:47
2018'e 159 Türk lirası seviyelerinde giren gram altın, dolar kurundaki dalgalanmalar ve ons altındaki değer kazançlarının da etkisiyle 13 Ağustos tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 280 Türk lirasına ulaşmıştı. Döviz kurlarındaki değer kayıplarının ardından ulaştığı rekor seviyelerde tutunamayan gram altın, 2018 yılını 218 Türk lirasından tamamladı.
 
Geçen sene yatırımcısına yıllık bazda yüzde 37,3 oranında getiri sağlayan gram altın, bu kapsamda kazançlarını art arda 5'inci yıla taşıdı. 2002’den beri de yatırımcısına en yüksek getiriyi sağladı.
 
2019 YILINDA GRAM ALTINDA YENİ ZİRVELER GÖRÜLEBİLİR
 
AA Finans Analisti İslam Memiş, 2018 yılında 158 -280 Türk lirası bandında dalgalı seyreden gram altının yatırımcısını güldürmeyi başardığını ifade ederek, gram altının son 10 yılda yatırımcısına yüzde 400'ün üzerinde getiri sağladığını hatırlattı. 2019'un altının yılı olacağını öne süren Memiş, bu sene gram altın fiyatlarında yeni zirveler beklendiğine dikkati çekerek, hem altının ons hem de gram fiyatında yeni zirvelere hazırlıklı olunması konusunda uyarılarda bulundu.
 
GRAM, ONS VE DOLAR KURUNDAN DESTEK ALACAK
 
Memiş, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikaları, gelişmiş ülke hisse senetlerinden kaçış, jeopolitik risklerin süreceği beklentisi, ticaret savaşlarının olumsuz etkileri ve dolardaki dalgalanmaların devam etmesinin altın fiyatlarında yükselişlere sebep olabileceğine işaret ederek, altının gram fiyatının altının ons fiyatı ve dolar kurundan destek alacağını ileri sürdü. Memiş, bu sene altının gram fiyatının kademeli olarak 225-250 ve 275 Türk lirası dirençlerini geçmesinin ardından 290 Türk lirasına kadar yükselebileceğini savundu.
 
YATIRIMCILAR ONS ALTIN VE DOLAR KURUNDAKİ GELİŞMELERİ İZLESİN
 
İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, gram altında son zamanlardaki hareketin sebebinin ons altındaki ve dolar kurundaki yükselişler olduğunu kaydederek, her ikisinin de yükselmesinin gram altın fiyatlarını yukarı çeken önemli bir faktör olduğunu vurguladı. Gram altındaki yükseliş eğiliminin kısa vadede devam etmeyebileceğini belirten Turşucu, ons altında 1.295 direncinden dönüş görüldüğünü aktararak, gram altın üzerinde baskı kurabileceğini bildirdi.
 
Turşucu, diğer taraftan dolar kurunda da dalgalanmalar sonrasında geri çekilmelerin gözlemlendiğini söyleyerek, gram altında 221 Türk lirası seviyelerinin tekrardan görülebileceğini açıkladı. Ancak bu seviyelerden alımların yine etkili olabileceğinin altını çizen Turşucu, yukarıda 230 Türk lirası seviyesinin orta vadede makul bir hedef olduğuna değinerek, daha üst seviyeler için ons altında 1.350 dolar üzeri ve dolar kurunda da daha yüksek seviyelere ulaşılması konusuna işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol