kapat ikonu

Gram altın son 4 ayın en düşük seviyesinde

Yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından olan gram altın, 29 Kasım'da 202,2 TL ile son 4 ayın en düşük seviyesini gördü.

Türkiye'de yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım araçlarından olan gram altın, 29 Kasım'da 202,2 TL ile yaklaşık son 4 ayın en düşük seviyesini gördü.
 
AĞUSTOS AYINDA TÜM ZAMANLARIN ZİRVESİNİ GÖRMÜŞTÜ
 
Gram altın bu yıl dolar kurundaki spekülatif müdahalelerin de etkisiyle dalgalı bir seyir izlerken, 13 Ağustos'ta tüm zamanların zirvesi olan 280,8 TL’yi gördü. Dolar kurundaki değer kayıplarının etkisiyle bu seviyelerde tutunamayan altının gramı, düşüş trendine girerken 29 Kasım'da 202,2 TL’yle 7 Ağustos'tan beri en düşük seviyesini görmüş oldu.
 
GRAM ALTIN, KASIMDA YÜZDE 8,2, EKİMDE DE YÜZDE 5,9 ORANINDA GERİLEMİŞTİ
 
Aylık bazda değerlendirildiğinde değer kaybını art arda 3'üncü aya taşıyan gram altın, kasım ayını yüzde 5,8’lik değer kaybıyla 205,3 TL’den tamamlarken, gram altının fiyatı eylül ayında yüzde 8,2, ekimde de yüzde 5,9 oranına gerilemişti.
 
OCAK-KASIM DÖNEMİNDE YÜZDE 30 KAZANDIRDI
 
Son üç aylık performans baz alındığında gram altının yatırımcısına yüzde 18,7’lik bir oranda kaybettirdiği, ocak-kasım döneminde ise yaklaşık yüzde 30 kazandırdığı kayıtlara geçti.
 
ALTINDAKİ DÜŞÜŞTE TL’DEKİ GÜÇLENMENİN ETKİSİ ÖN PLANDA
 
A1 Capital Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, gram altındaki düşüşte TL’deki güçlenmenin etkisinin ön planda olduğuna dikkati çekerek, dolar beklentisinin son gelişmeler ışığında revize edildiğini bildirdi. Bu revizede değişen ana senaryonun iyileşen ve gerileyen enflasyon beklentilerinin olduğunu anlatan Taştan, enflasyon beklentilerinin iyileşmesinde ise alınan önlemlerin önemli olduğunu vurgulayarak, petrol fiyatlarındaki düşüşün yaratacağı etkinin de göz önünde bulundurulduğunu belirtti.
 
KISA VADEDE 200 TL’LER NORMAL KARŞILANACAK
 
Taştan, yıl sonu için de dolar beklentilerinin aşağı çekilmesinden dolayı gram altın için 210 TL seviyesinin olağan görüldüğünü ifade ederek, kısa vadede hedef olarak 200 TL’lerin normal karşılanacağını savundu.
 
GRAM ALTIN 183 TL VE ALTINA DOĞRU GERİLEYEBİLİR
 
Altının ons fiyatının yükselmesine karşın dolar kurundaki gerilemenin gram altın fiyatının değer kaybetmesini sağladığını hatırlatan GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan, gram altının 198,5-203 TL bölgesinin üzerinde kalması durumunda 215 TL başta olmak üzere ana dirençlere doğru gidebileceğini öne sürdü. Erkan, bu dirençlerin öncesinde 205,50 ve 210 TL seviyelerinin izleneceği bilgisini paylaşarak, son dönemde etkin olan düşüş hareketinin devamı hâlinde ise 191 TL başta olmak üzere 183 TL ve altına doğru gerilemelerin görülebileceğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol