kapat ikonu

Gram altın 6 haftada yüzde 11 değer kaybetti

Haftalardır yönünü aşağı çeviren altının gramı, üst üste kaybettiği değerlerin ardından hem yatırımcısını üzdü hem de yüzde 11 geriledi.

  • Piyasalar
  • 17 Kasım 2018 13:46
  • Son Güncelleme: 17 Kasım 2018 13:51
Dolar kuru ve ons altındaki değer kayıplarına paralel düşüş eğiliminde hareket eden gram altında, değer kayıpları üst üste altıncı haftaya ulaştı. Gram altın bu dönemde toplamda yüzde 11 değer kaybetti.
 
14 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE KADAR GERİLEDİ
 
Özellikle son altı haftadır dolar kurundaki düşüşlerin etkisiyle negatif seyir hâlinde olan gram altın, 15 Kasım'da 14 haftanın en düşük seviyesi olan 207,2 Türk lirasına kadar geriledi.
 
HAFTALIK BAZDA YÜZDE 1,3 DÜŞTÜ
 
Gram altının bu seviyeden gelen tepki alımlarına karşı haftayı değer kaybıyla tamamladığı görüldü. Gram altın, cuma gününü 210,1 Türk lirasıyla son 15 haftanın en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirirken, haftalık bazda ise bu hafta yüzde 1,3’lük bir oranda düştüğü kaydedildi. Gram altının bu performansıyla son 6 haftadır üst üste yaşadığı düşüş ile yatırımcısına yüzde 11 kaybettirdiği anlatıldı.
 
GERİ ÇEKİLMELER GÖRÜLEBİLİR
 
Gram altının dolar kuruna bağlı gerçekleştirdiği negatif fiyatlama ile psikolojik direnç olan 200 Türk lirasına yaklaştığını söyleyen GCM Menkul Araştırma Uzamanı Enver Erkan, dolar kurunun bu hafta 5,30 Türk lirasına tekrar yaklaşması ile birlikte negatif görünümünü güçlendiren gram altının, negatif trend görünümüne devam etmesi için, 214,50 Türk lirasının altındaki seyrine devam etmesi gerektiğini belirterek, bu şartlarda 205,50 ve 201,70 Türk lirası desteklerine doğru geri çekilmenin görülebileceğini vurguladı.
 
ÜST NOKTASI 223 TÜRK LİRASININ ÜZERİNDE KALICI OLMASI GEREK
 
Gram altının bu süreç zarfında eski pozitif eğilimine dönmesi için, önce düşüş trendinin güncel üst noktasının daha sonra da 223 Tük lirasının üzerinde kalıcı olması gerektiğini ifade eden Erkan, bu durumda 229 Türk lirası başta olmak üzere, 235 ve 240 Türk lirası dirençlerine doğru çıkışların görülebileceğini dile getirdi.
 
HÜKÛMETİN DOĞRU ADIMLARI SAYESİNDE DÜŞÜŞ YAŞANIYOR
 
6 haftadır değer kaybeden gram altındaki düşüşlerde dolar kuru ve altının ons fiyatının etkili olduğunu öne süren AA Finans Analisti İslam Memiş, hükûmetin almış olduğu tedbirler ve dış politika tarafında atılan doğru adımların etkisiyle dolar kurunun 7,24 Türk lirasından 5,30 liraya kadar gerilediğini hatırlatarak, altının ons fiyatının da 1.196 dolara gerilemesiyle gram altının 207 Türk lirasını gördüğünü aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol