kapat ikonu

Gözler son toplantıda! Asgari ücret netleşti mi?

Türkiye’de gözler asgari ücret toplantısına çevrildi. Peki asgari ücret 4. son toplantısı ne zaman?

  • Gündem
  • 24 Aralık 2019 17:06
  • Son Güncelleme: 24 Aralık 2019 17:09

Türkiye’de tüm gözler asgari ücret toplantısına çevrildi. Yılbaşının yaklaşması ile birlikte asgari ücrette son durum araştırmaları hız kazandı. “Asgari ücret ne kadar oldu?” sorusu son toplantı ile birlikte netleşecek. Peki asgari ücret dördüncü son toplantısı ne zaman?

ASGARİ ÜCRET SON TOPLANTI NE ZAMAN?

Asgari ücretin netleşmesiyle birlikte 2020 yılında maaşlara yansıtılacak zam oranı da belli olacak. Şimdi herkes asgari ücretli, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu arasında gerçekleşecek 4. toplantıyı bekliyor. Peki, asgari ücret zammının bu yılki son toplantısı ne zaman gerçekleşecek?

En son 17 Aralık’ta üçüncü toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Komisyonu, dördüncü kez bir araya gelecek ve milyonlarca asgari ücretlinin merakla beklediği zam oranını yeni yıl öncesinde duyuracak. Peki, Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman gerçekleşecek? Asgari ücrette son durum ne?

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat dördüncü son toplantının 24 ya da 25 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yapılacağını belirtti.

Öte yandan Nazmi Irgat Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin beklentilerinin çok altında bulunduğunu, bu nedenle iyimser olamadıklarını ifade etti. Öte yandan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat, 2 bin 578 liranın altında bir rakamın gelmesi halinde ortak bir tavır, tepki olacağını söyledi.

ASGARİ ÜCRET 2020 ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret görüşmeleri ile ilgili süreç devam ediyor. Gözler son toplantıya odaklanmışken sendikalardan ortak bir açıklama geldi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in yaptığı ortak açıklamada 2 bin 578 TL’nin üzerindeki bir rakamın değerlendirmeye almayacaklarını bildirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN “JEST” YANITI

Son toplantı öncesi bir gelişme de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret ile ilgili “jest” açıklamasında bulundu ve “İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız” dedi.

Sendikaların asgari ücret talebi 20 Aralık’ta duyurulmuştu. TÜRK-İŞ, DİSK, ve HAK-İŞ sendikaları asgari ücret için 2 bin 578 lira talepte bulundu.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre bir işçinin aylık gıda harcaması, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak belirlendi. Ancak bu rakamlara sendikalardan tepki geldi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol