kapat ikonu

Gördes ayvası yeniden gözde ürün oldu

Gördes’in tarım ürünleri içerisinde yer alan ancak zamanla maliyetinin getirisinin üzerine çıkması ile beraber ilgi görmeyen ayva, yürütülen çalışmalarla yeniden gözde oldu.

Manisa'nın Gördes ilçesinin en önemli tarım ürünleri arasında yer alırken zamanla getirisinin maliyetinin altında kalması ile birlikte üreticiler tarafından birinci planda olmayan ayva, yürütülen çalışmalar kapsamında yeniden gözde ürün hâline geldi.
 
Büyüklüğü ve kendine has aromasıyla diğer türlerine göre ön plana çıkan Gördes ayvası, henüz dalındayken satıldı.
 
BİTME NOKTASINDAYDI, TEKRARDAN CANLANDIRILDI
 
Gördes’te yaklaşık 5 yıl önce bitme noktasına gelen ayva üretimi, belediye, kaymakamlık, ilçe tarım ve orman müdürlüğü ile ziraat odası tarafından yürütülen ortak çalışma ile birlikte tekrardan canlandırıldı. Üreticilere ayva fidanı dağıtılırken, üretim sürecine yönelik seminerlerle de üretim süreci hakkında çeşitlik bilgiler verildi.
 
YILLIK 200 TONDAN FAZLA AYVA ÜRETİLDİ
 
Uzun uğraşların ardından kentte meyve veren ayva ağacı varlığı 40 bine, ayva üretimi yapılan tarım alanı da bin dönüme kadar yükseldi. Yıllık ortalama bin 200 tondan fazla ayvanın üretildiği Gördes’te bu sene rekolte, mevsimsel etkenlerden dolayı bin tona kadar geriledi.
 
ÜRETİMDE YÜZDE 100 ARTIŞ HEDEFLENİYOR
 
Ayvasıyla tanınan ilçede çiftçilerin bu üründen kâr edemedikleri için tütüne yöneldiklerini anlatan Gördes Ziraat Odası Başkanı Mehmet Koç, yapılan çalışmaların ardından ayvayı yeniden ilçeye kazandırdıklarını dile getirdi.
 
5 SENE ÖNCE AYVANIN SADECE ADI VARDI
 
Koç, 5 sene önce ilçede ayvanın kendisinin değil sadece adının olduğunu ifade ederek, şimdi ise yıllık ortalama bin 200 ton rekolteye ulaşıldığını kaydetti. Gördes ayvasının farkının bu topraklardan ve havasından kaynaklandığını öne süren Koç, bir odaya bu ayvadan konulduğu zaman, ayva kokusunun odanın içini doldurduğunu savundu.
 
ÜRETİCİ AYVAYI DALINDAN 3 TÜRK LİRASINA SATTI
 
Koç, Gördes ayvasının iriliğinin, kendisine has aromasının çok farklı olduğunu ileri sürerek, hâlen ayva diken üreticilerinin olduğunu, üreticinin bu yıl ayvasını dalında kilogramı 3 Türk lirasından sattığını geçen yıl ise 1,5 Türk lirası olduğunu aktardı.
 
İLÇEDE MEYVE VEREN AĞAÇ SAYISI ARTACAK
 
Dağıtılan fidanların da büyümesiyle birlikte ilçede meyve veren ayva ağacı sayısının artacağını vurgulayan Koç, rekolteyi de 2 bin tonlara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti. Koç, şu an için sadece iç piyasaya ayva verildiğini belirterek, ihracat imkânlarının olmadığını ancak rekoltenin artması ile birlikte ihracata da başlamak istediklerini kaydetti.
 
AYVA LOKUMU VE KOLONYASI ÜRETİLDİ
 
İlçenin sembolü olan ayvayı önemli bir değer olarak gördüklerini bildiren Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, bu ürünü gelecek nesillere aktarmak için çalıştıklarından bahsetti. Akyol, dağıtılan fidanların büyümesiyle ilçe halkının yeniden ayvadan gelir elde etmeye başladığına dikkati çekerek, ayvanın olmadığı mevsimlerde ayva lokumu, ayva çiçeği kolonyası ürettiklerini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol