kapat ikonu

Google'dan hatasını yakalayana 100 bin lira ödül

Google hatasını bulan kullanıcıya vereceği 50 bin liralık ödülü 100 bin liraya çıkarma kararı aldı.

Dünyanın en önemli teknoloji firmalarından bir olan Google, yazılımlarında herhangi bir güvenlik açığı olduğunu tespit eden ve ortaya çıkaran kullanıcılarına 50 bin lira ödül vermeye karar vermişti. Ancak, Chromebook’ta meydana gelen bir güvenlik açığı sebebiyle ödülü 100 bin liraya çıkardı.
 
Chrome tarayıcı, chromebook ve Chromium işletim sistemlerinde güvenlik açığı veya kodlama hatası bulanlara 50 bin dolar ödül veren şirket, bir süre ortaya çıkan ve hâlen çözülemeyen ciddi bir açık için bu ödülü 100 bin dolara yükseltmiş olduğunu kamuoyuna duyurdu.
 
Milliyet’in haberinden edinilen bilgilere göre, şirketin Chromium işletim sistemiyle yüklü, Chromebook adı verilen dizüstü bilgisayarlarında en ciddi güvenlik açığı, ‘misafir hesabı’ açıkken yönetici ayarlarına erişimin gerçekleştirilebildiği ortaya çıkınca tespit edildi.
 
Google firması bu hatanın en kısa sürede bulunabilmesi ve onarılabilmesi için güvenlik açığından ötürü verilecek olan 50 bin liralık ödülü 100 bin liraya çıkardı. Ancak teknoloji devi Google, hala daha bekliyor. Bu alanda herhangi bir sonuç alabilmiş değil.
 
Şimdiye kadar 750’den fazla hata veya güvenlik açığı için ödeme yapan Google, 300’den fazla hata avcısına ödül dağıttı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol