kapat ikonu

Gönüllü BES'te yaklaşık 7 milyon katılımcı bulunuyor

Gönüllü BES'te yaklaşık 7 milyon kişinin olduğunu ifade eden Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü Kayacı, otomatik BES'te ise yaklaşık 5 milyon katılımcının olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürü Murat Kayacı, bireysel emeklilik sisteminde (BES), gönüllülük ve otomatik olmak üzere iki tür emeklilik bulunduğunu vurgulayarak, gönüllü BES'te yaklaşık 7 milyon, otomatik BES'te de yaklaşık 5 milyon katılımcının olduğunu söyledi.
 
BES’LE İLGİLİ YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAYAN SİSTEMDEN ÇIKIYOR
 
Kayacı, vatandaşların BES'ten ayrılma sebepleri ile ilgili yaptığı açıklamasında, vatandaşların bir kısmının ekonomik nedenlerle, bir kısmının hâlihazırda BES'i olduğu için, bir kısmının da o esnada yeterli bilgiye sahip olmadığı için sistemden çıktığını öne sürdü.
 
MUHALEFET, TEKLİFİN İKİ MADDESİNİ ELEŞTİRDİ
 
Muhalefet milletvekillerinin, Meclis’e sunulan teklifin ‘’Kamu İhale Kanunu dâhilindeki kuruluşların Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünden yapacakları çay ve çay ürünleri alımlarının Kamu İhale Kanunu hükümlerinden istisna tutulması" ve "Türkiye tarafından düzenlenecek uluslararası organizasyon ve toplantılardan, Cumhurbaşkanı tarafından belirlenenler için yapılacak mal ve hizmet alımları için uyulacak usul ve esasların Cumhurbaşkanının belirlenmesini" öngören maddelerini eleştirdiği aktarıldı.
 
CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Meclis’e sunulan teklifle Cumhurbaşkanının yapacağı mal ve hizmet alımlarının neredeyse tamamının Kamu İhale Kanunu dışına çıkarılmaya çalışıldığını savundu. Emecan, maddenin gerekçesine, bu uluslararası organizasyonlar için, "önceden öngörülemeyen ve hazırlık için yeterli süresi bulunmayan" ibaresinin eklendiğini dile getirerek, bu ibarenin hem yanlış hem de çok geniş ve kapsamlı olduğunu ileri sürdü.
 
HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu ile CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da birçok alımın ve işin Kamu İhale Kanunu kapsamı dışına çıkarılmasını eleştirdi. AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne herkesin uyması gerektiğini anlattı. Öte yandan komisyonda teklifin görüşmelerinin devam ettiği bildirildi.
 
BES’TE ‘’BAŞLANGIÇ DEVLET KATKISI’’ YENİDEN DÜZENLENDİ
 
Geçtiğimiz günlerde alınan karar ile BES'e otomatik katılımda cayma hakkını kullanarak sistemden ayrıldıkları için adlarına başlangıç devlet katkısı hesaplanmamış çalışanların, sisteme yeniden dâhil olmaları hâlinde bin lira tutarındaki katkının yeniden hesaplanmasının önü açılmıştı. Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılımda cayma hakkını kullanarak sistemden ayrıldıkları için adlarına ‘’başlangıç devlet katkısı’’ hesaplanmamış çalışanlar için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden bir düzenleme yapılmıştı. Bu kişilerin sisteme yeniden dâhil olmaları hâlinde bin lira tutarındaki katkının yeniden hesaplanabilmesi yönünde düzenlemeye gidilmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol