kapat ikonu

Göksun elmasının yüzde 95’i ihraç ediliyor

Tadı, rengi ve aroması kendine has olan Göksun elmasının yüzde 95'inin ihraç edildiği belirtildi.

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde bin 350 rakımda yetiştirilen, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı sebebiyle kendine has rengi, tadı, aroması bulunan Göksun elmasının yüzde 95'i ihraç ediliyor.

Göksun elması, yüksek rakım sebebiyle hasat zamanına yakın dönemde sıcaklığın gece 18, gündüz 25 derece altında daha parlak hâle geliyor, rengi daha da kızarıyor ve iyice sertleşiyor. Bu özellikleri sayesinde de çok tercih ediliyor.

AVRUPA’YA DA AÇILDI

Hasat döneminde tüccarların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Rusya, Libya, Mısır, Irak, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yemen'e ihraç edilen Göksun elması, son iki yıldır Almanya ve Hollanda’ya pazarında da yer alıyor.

‘’MEYVENİN ALASI, GÖKSUN’UN ELMASI’’

Göksun’da modern tekniklerle yetiştirilen, ihracatta da tercih edilen ürünler arasında yerini alan Göksun elmasının tanıtımı vesilesiyle, "Meyvenin Alası, Göksun'un elması" temasıyla 6 yıldır Göksun Elma Festivali düzenleniyor.

45 BİN TON ELMA ÜRETİMİ YAPILIYOR

İlçede yaklaşık 30 bin dekar alandaki bir milyon ağaçta elma üretimin gerçekleşiyor. Yıllık ortalama 45 bin ton civarında elma üretimi yapılıyor. İklimi ve rakımın da yüksek olması sebebiyle kaliteli elma yetişiyor, kırmızı elmalar yerel tüketim olsa da çoğunluğu Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Göksun elması soğuk hava depolarında muhafaza ediliyor.

‘’ELMANIN RENGİ ALBENİSİ VE AROMASI ÇOK GÜZEL’’

Göksun Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Necmettin Kışlak, Göksun elmasının rengi, albenisi ve aromasının çok güzel olduğunu ifade ederek, elmanın yurt dışından da ilgi gördüğünü dile getirdi. Kışlak, bu elmaları Türkiye'de bulmanın zor olduğunu öne sürerek elmaların yüzde 95'ini ihraç ettiklerini aktardı.

Rusya, Libya, Mısır, Irak ve Suriye gibi ülkelere Göksun elmasının yüzde 95’lik kısmı ihraç ediliyor. Kalan kısmının da yurt içinde alışveriş merkezleri ve manavlara aktarılıyor. Göksun elması, lezzeti ve aroması sayesinde son iki yıldır da Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

‘’TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL ELMALARINDAN’’

Göksun’da elma tüccarlığı yapan Fehmi Sıkar, aroması ve rengi sayesinde Göksun elmasının yoğun ilgi gördüğünü, bundan dolayı da Türkiye’nin en güzel elmalarından bir tanesi olduğunu savundu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol