kapat ikonu

Gökbey'in seri üretimi 2021'de

Gökbey helikopterinin seri üretimine 2021 yılının başında başlanacak. Helikopter, seri üretim aşamasına geldiğinde ise yerli motorla uçurulacak.

  • Teknoloji
  • 14 Aralık 2018 16:18
  • Son Güncelleme: 14 Aralık 2018 16:40
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Savunma Sanayii Zirvesi ve Gökbey helikopterinin hedeflerine ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu.
 
‘’Küresel Güç Türkiye’’ başlıklı zirveyi ilk defa düzenlediklerine dikkati çeken Demir, Türkiye'nin geldiği konum itibarıyla küresel güç olmanın gerekliliklerini yerine getirmesi gerektiğini ifade ederek, bunun başında insan kaynağı, bilgi ve teknolojiyle desteklenmiş bir savunma sanayisi geldiğini söyledi. Demir, bu unsurlara vurgu yapmak için zirveyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, bunun devletin en üst seviyesinden verilmiş bir mesaj olduğunu savundu.
 
Gökbey'in seri üretimi 2021'de-1
 
SAVUNMA SANAYİSİ KONUSUNDA MESAJ VERİLDİ
 
Demir, savunma sanayisinin ne kadar ciddiye alındığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın savunma sanayisini şahsi himayesine alarak gösterdiğini anlatarak, başkanlığın ve Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin yapılanmasındaki değişikliklerle irade olarak savunma sanayisi konusunda yeni bir döneme girildiği mesajının verildiğini bildirdi.
 
PROJE SÖZ VERİLDİĞİ TARİHTE GERÇEKLEŞTİ
 
"Vizyoner Genç" başlığı altında Türkiye'nin birçok yerinden 2 bin 500 genci misafir ettiklerini açıklayan Demir, gençlerden alınan geri bildirimin olumlu olduğunu dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ismini verdiği tamamen millî tasarım, yerli helikopterin sahnede olmasının büyük heyecan yarattığını ileri sürdü. Demir, projenin başında söz verildiği gibi tam 5 yılda söz verilen gün ve saatte helikopterin uçurulduğunu kaydetti.
 
Gökbey'in seri üretimi 2021'de-2
 
Demir, önümüzdeki yıl itibarıyla düzenlenecek bir şura ile birlikte Türkiye'nin çok uzun soluklu savunma sanayisi stratejilerini haberleşme, sağlık, ulaşım, iletişim, enerji gibi sektörlerle geniş çaplı ele almak istediklerini aktardı.
 
GÖKBEY İSMİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SEÇTİ
 
Demir, Türkiye'nin ilk özgün helikopterinin isminin öneriler arasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından seçildiğini vurgulayarak, ismin çok güzel olduğunu ve gerçekten de çok beğenildiğini dile getirdi. İkinci 100 günlük programın anonsu sırasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni helikopteri gösterdiğini anımsatan Demir, orada da çok büyük ilgi gördüğünü, Türk halkının bu tarihî anda gururlandığını öne sürdü.
 
Gökbey'in seri üretimi 2021'de-3
 
2021’DE SERİ ÜRETİM BAŞLAYACAK
 
Demir, Gökbey'in 2021 sonunda seri üretimine başlanılacağını fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu süreyi ‘’biraz uzun’’ bulduğunu belirterek, bunun 2021 başı olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Bir hava aracının kalifikasyon sürecinin çok dikkatli yürütülmesi gerektiğine işaret eden Demir, helikopterin hazır olduğunu ve buna motorun da hazırlandığını vurgulayarak, prototip helikopterin motorunu, Atak'ta kullanılan motorun aynısı olacağını söyledi. Demir, motor için hazırlıkların devam ettiğine dikkati çekerek, motorun test ortamında çalıştığını ve seri üretim aşamasına gelindiğinde yerli motor ile helikopterin uçurulacağını aktardı.
 
Gökbey'in seri üretimi 2021'de-4
Gökbey'in seri üretimi 2021'de-5
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol