kapat ikonu

Göbeklitepe Türkiye'nin turizm lokomotifi olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek yılın ‘’Göbeklitepe Yılı’’ ilan edileceğini açıklamasının ardından Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, Türkiye’nin 2019 yılında turizmde öne çıkan mekânı olmaya hazırlanıyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün partisinin grup toplantısında açıkladığı 2019 yılının ‘’Göbeklitepe Yılı’’ ilan edilmesiyle Şanlıurfa'daki tarihî ören yerinin, 2019'da Türkiye'nin turizm lokomotifi olması bekleniyor.
 
Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki yılı turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan etmesinin büyük sevincini yaşadıklarını söyleyerek, Göbeklitepe'nin özellikle UNESCO asıl listesine girdikten sonra yerli ve yabancı turistlerin görmek istediği mekânların başında geldiğini ve her yıl bölgeye yüzlerce tur düzenlendiğini ifade etti.
 
Gelecek yılın "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi vesilesiyle şehre olan ilginin çok daha net şekilde ortaya çıkacağına inandığını anlatan Aslan, Göbeklitepe'nin kentin 2023 turizm hedefine kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayacağına işaret etti.
 
Göbeklitepe Türkiye'nin turizm lokomotifi olacak-1
 
TARİHÎ ÖREN YERİ CİDDİ ANLAMDA TURİZM GETİRİSİ SAĞLAYACAK
 
Aslan, Göbeklitepe'nin bu yıl çok iyi değerlendirileceğini dile getirerek, tarihî ören yerinin kente, bölgeye ve Türkiye’ye ciddi anlamda turizm getirisi sağlayacağını savundu. Göbeklitepe’nin 2019 kültür turizmi anlamında Türkiye için lokomotif görevi üstleneceğini öne süren Aslan, bu anlamda yerli ve yabancı turist bakımından cezbedici bir mekân olarak öne çıktığını vurguladı.
 
GÖBEKLİTEPE’YE ÖZEL ÖNEM VERİLECEK
 
Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığının projelerinde tanıtım ve etkinliklerinde devamlı Göbeklitepe'nin ön planda olmasını beklediğini kaydederek, Türkiye'nin katılacağı yurt dışı fuarlarında Göbeklitepe'ye özel önem verileceğini anlattı.
 
Göbeklitepe Türkiye'nin turizm lokomotifi olacak-2
 
GENİŞ KİTLELER TARAFINDAN GÖRÜLEBİLMESİ İÇİN TURLAR DÜZENLENECEK
 
Göbeklitepe'nin geniş kitleler tarafından görülebilmesi adına yurt içinden ve dışından birçok seyahat acentesine yönelik bölgede info turlarının düzenleneceğini bildiren Aslan, Göbeklitepe özelinde bilimsel, etkinlikler, sempozyumlar ve konferansların da organize edileceğini duyurdu.
 
8 FARKLI DİLDE YAYIN HAZIRLANDI
 
Göbeklitepe'ye özel aralarında İngilizce, Fransızca ve Çince'nin de yer aldığı farklı 8 dilde yayın hazırladıklarını anlatan Aslan, gelecek sene özellikle yabancı seyahat acenteleri için özel programlar yapmayı planladıklarını vurgulayarak, şehirdeki turizm alt yapı hazırlıklarının büyük önem taşıdığına işaret etti. Aslan, özellikle konaklama işletmelerinin artmasıyla ilgili beklenti içerisine girdiklerini belirterek, bu konuda yatırımcıların Şanlıurfa'ya özel önem vermesini istedi.
 
Aslan, Göbeklitepe'nin bu sene Türkiye'de en çok merak edilen mekânların başında geldiğini ileri sürerek, Göbeklitepe’nin geçen sene yerelde daha fazla merak edilir olduğunu, özellikle Türkiye içinde yoğun bir ilginin oluştuğunu bildirdi.
 
Göbeklitepe Türkiye'nin turizm lokomotifi olacak-3
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol