kapat ikonu

Giyilebilir klima "Reon Pocket" satışa sunuldu!

Japonya'da aşırı sıcaklardan bunalan bilim insanları, giyilebilir klima geliştirdi. Reon Pocket adlı teknolojiyi Sony destekliyor.

  • Teknoloji
  • 30 Temmuz 2019 10:58
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 11:05

Japonya’da inovatif ürünleri geliştirmek ve yatırım sağlamak amacıyla oluşturulan First Flight platformunda yer alan 'giyilebilir klima' Reon Pocket, Sony'nin de desteğiyle satışa sunuldu.

“Reon Pocket”, Sony tarafından fonlandı

Küresel ısınma sonucu dünya genelinde artan sıcaklıklar, bilim insanlarını serinlemeyi sağlamak amacıyla yeni icatlar geliştirmeye yönlendirdi. Bu kapsamda inovatif fikirleri destekleyen First Flight platformu tarafından geliştirilen ve Japon teknoloji firması Sony tarafından maddi olarak desteklenen “Reon Pocket” isimli ürün, kullanıcılarına “giyilebilir klima” deneyimi yaşatmayı vaat ediyor.

Vücut ısısını düzenliyor

Özel üretimli giyeceklere yerleştirilen Reon Pocket, soğutma işlemini üfleyerek değil, bir uygulama yardımı ile vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olarak yapıyor.

Vücut sıcaklığını düşürüp, artırabiliyor

Tam şarjda 24 saat iklimlendirme deneyimi sunan cihaz, vücut sıcaklığını 8 derece düşürüp, 13 derece artırabiliyor.

Akıllı telefonlardan yönetilecek

Giyilebilir klima, akıllı telefonlara yüklenen bir uygulama ile yönetiliyor. 117 dolarlık fiyat etiketiyle karşımıza çıkan giyilebilir klimalar, şimdilik sadece Japonya’da satılıyor.

Japonya’da aşırı sıcaktan 11 kişi öldü

Japonya'da etkili olan aşırı sıcak hava nedeniyle geçen hafta 11 kişinin öldüğü, 5 bin 664 kişinin de güneş çarpması şikayetiyle hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Ürünün dünya genelinde satışa çıkacağı tarihle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol