kapat ikonu

Giresunlu içecek firması Çin pazarına açılacak

Giresun'da doğal maden suyu ve maden suyu aromalı içecek üreterek 30 ülkeye ihracat yapan firma, Çin pazarına açılacak.

  • Sektörel
  • 23 Kasım 2018 14:42
  • Son Güncelleme: 23 Kasım 2018 14:59
20 yıldır doğal maden suyu, meyve aromalı maden suyu ve meyveli içecek üretimi yaptıklarını söyleyen Freşa Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun'un maden suyu anlamında zengin ve kaliteli bir bölge olduğunu ifade ederek, kentte çıkan maden sularının sodyum diyetine de uygun olduğunu vurguladı.
 
MADEN SUYUNUN KENDİNE HAS ÖZELLİKLERİ VAR
 
Çakırmelikoğlu, Türkiye'de de çeşitli illerde kaliteli maden suları olduğunu anlatarak, maden suyunun en büyük özelliklerinden bir tanesinin de ürünün kendine has özelliklerinin olduğunu savundu. Mineral yapısı, anyonları, katyonları gibi özelliklere bakıldığında ürünün şifa denilebilecek kadar çeşitli faydaları olduğunu ileri süren Çakırmelikoğlu, Türkiye'de üretimini yaptıkları ürünleri 30 ülkeye ihraç ettiklerini aktardı.
 
5 YIL İÇERİSİNDE 50 ÜLKEYE İHRACAT HEDEFİ
 
Bundan 2 yıl önce 5 yıl içerisinde 50 ülkeye ihracat hedeflediklerini anımsatan Çakırmelikoğlu, son 2 yılda bunu 30'a kadar çıkardıklarını belirterek, 5 yılı bulmadan koydukları hedefe ulaşacaklarına inancının tam olduğunu bildirdi. Çakırmelikoğlu, önümüzdeki sene ülke sayısını ve iç pazarda bilinirliği daha da yükseltmek adına çeşitli çalışmalar yapacaklarından bahsederek, 2019 yılı sonuna kadar 10 ülke hedefini yakalama ihtimalinin çok yüksek olduğuna işaret etti.
 
ASIL HEDEF İHRACAT YAPILAN ÜLKEDE MARKALAŞMAK
 
Çakırmelikoğlu, ihracat yapmanın yanı sıra uluslararası alanda bir marka oluşturmanın önemini dile getirerek, ihracatı yaptıktan sonra o markayı orada markalaştırmanın da ayrı bir konu olduğunu kaydetti. Asıl hedeflerinin ülkelerde markalaşmak olduğuna dikkati çeken Çakırmelikoğlu, sadece küçük bir miktarda ürünü göndermek değil, herhangi ulusal bir marka kimliğine o ülkede bürünmek istediklerini beyan etti.
 
6 AY İÇERİSİNDE ÇİN’E DE İHRACAT BAŞLAYACAK
 
Çin'de katıldıkları fuarın çok olumlu geçtiğini duyuran Hasan Çakırmelikoğlu, ürünlerinin damak tadına, kalitesine ve görseline inancının tam olduğunun altını çizerek, gittikleri her yerde rağbet gördüklerini, Çin’de de bu rağbeti gördüklerini iddia etti. Çakırmelikoğlu, Çin pazarından umutlu olduğunu bildirerek, Çin'de 80 ithalatçının olduğu bir yerde yaptıkları sunumun çok olumlu geçtiğini, bu ülkeye bir anda ihracat yapılamayacağını, belli bir sürecin bulunduğunu ve 6 ay içerisinde Çin’e de ihracat gerçekleştirileceğini belirtti.
 
Çinlilerin damak tadının biraz daha farklı olduğunu öne süren Çakırmelikoğlu, çok fazla gazlı ürün seven ve bilen bir ülke olmadıklarını, ya onların damak tadına göre ya da kalite standartlarına uygun bir ürün üretileceğini vurgulayarak, kalite standardını bozmadan onlara ürün sunulacağını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol