kapat ikonu

Gıda sektörü yılbaşını bekliyor

Dövizde ağustos ayında yaşanan spekülatif dalgalanmalardan olumsuz etkilenen gıda sektörü, yılbaşını dört gözle bekliyor.

Tüm Kuruyemiş Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hüsamettin Karaman, kuru yemişlerin yılın her döneminde tüketildiğini ifade ederek, özellikle yılbaşı gecesinin en sevilen gıda ürünleri olduğunu savundu.
 
BU YILKİ CİRO 2017 İLE HEMEN HEMEN AYNI GİDECEK
 
Karaman, geçen seneki 9,6 milyar liralık iç pazar büyüklüğünün yaklaşık 1,1 milyar TL’sinin aralık ayında, 375 milyon lirasının ise yılbaşı döneminde elde edildiğini anımsatarak, bu yıl yılbaşı dönemindeki satışların geçen seneyle hemen hemen aynı gidebileceğini ve 350 milyon TL ile 375 milyon TL civarında bir ciroya ulaşılacağının öngörüldüğünü dile getirdi.
 
DÖVİZDEKİ DALGALANMALAR KURU YEMİŞİ DE ETKİLEDİ
 
Bu sene yaşanan ekonomik dalgalanmaların, faiz artırımları ve kurdaki yükselişin kuru yemiş sektörünü de olumsuz etkilediğini ileri süren Karaman, sektör olarak ciddi bir daralma yaşadıklarını vurgulayarak, satışlarının azaldığını kaydetti. Karaman, yüksek oranlarda ithal edilen ceviz, badem, kaju, çerezlik ay çekirdeği, kahve, hurma gibi ürünlerin döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalardan etkilendiğine dikkati çekerek, dolarla ithal edilen bu ürünlerin iç pazarda TL’yle satışa çıkması nedeniyle fiyat artışlarının yaşandığını aktardı.
 
BU YIL ZOR BİR SENE OLDU
 
Karaman, bu durumun da ürünlerin iç pazarda tüketimini düşürdüğünü anlatarak, kuru yemiş, ambalaj ve kağıt piyasası girdilerinin peşin fiyata dönmesi, faizlerdeki ciddi tırmanışın, sektördeki orta ölçekli ve büyük tedarikçileri oyun dışı bıraktığını, bundan dolayı bu yılın tüm ülke ekonomisi, vatandaşlar ve sektör için zor bir sene olduğunu öne sürdü.
 
ÖZEL BİR FİYATLANDIRMA YAPILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL
 
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Etem Aykut Yenice, yılbaşı gecesinin federasyon çatısı altındaki lokanta ve kebapçıların en çok iş yaptığı günlerden biri olduğunu belirterek, federasyona bağlı işletmelerde yılbaşı gecesine özel bir fiyatlandırma yapılmasının söz konusu olmayacağını vurguladı. Bu konuda özverili davranılacağını belirten Yenice, işletmelerin her yıl olduğu gibi bu sene de kapasitesine ve hitap ettiği kitleye göre çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini aktararak, fiyatlandırmaların etkinliğin içeriğine göre farklılık gösterdiğini kaydetti.
 
‘’FİYATLARI YÜKSELTMEYİN’’ ÇAĞRISI
 
Yenice, tüm işletmelerin yılbaşını beklediğini, fakat Türkiye’nin enflasyonla mücadele ettiği bir ortamda bir gecede yüksek fiyatlarla insanlara yüklenmenin doğru olmadığını dile getirerek, üyelere fiyatları çok yükseltmemesi yönünde çağrıda bulundu. Yenice, sözlerinin sonunda ise yılbaşı gecesi maliyetleri düşürmek için hile yapan ve halkın sağlığıyla oynayanlara karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol